Всесвіт жаху. П’ять кращих космічних горорів на Гелловін

Космос у кіно вкрай багатоликий. У деяких картинах це просто екзотичне тло для неймовірних пригод головних героїв. В інших це арена дії для епічних баталій сил добра та зла. У третіх, це новий фронтир, який має бути підкорений людством.

Але існують також картини, автори яких попереджають, що космос — це зовсім не місце для розважальних прогулянок, а величезний та ворожий людині простір, де її цілком можуть чекати, у прямому розумінні, неймовірні жахи. На честь Гелловіну, що наближається, редакція The Universe Space Tech зібрала добірку з п’яти найприкметніших космогорорів для любителів полоскотати нерви.

«Чужий» (Alien)

Про що фільм?

Екіпаж комерційного зорельота «Ностромо» перехоплює сигнал лиха і здійснює посадку на невідомій планеті, де йому доведеться зіткнутися зі смертельно небезпечною інопланетною формою життя.

Чим він цікавий

Оригінальний «Чужий» Рідлі Скотта давно та по праву займає перші місця. практично у всіх списках кращих космічних жахів, усіх часів та народів. І для цього існує багато причин. Серед них — вміла режисура, відмінна візуальна складова, акторська гра (важко в це повірити, але роль Ріплі була практично дебютною для Сігурні Вівер) і, звичайно, сам Чужий. Дизайн «восьмого пасажира «Ностромо» моментально став культовим, а сцена його народження буквально шокувала відвідувачів кінотеатрів і зараз вважається однією з найстрашніших в історії кінематографа.

Кадр із фільму «Чужий»

Але «Чужий» лякає не лише цією сценою. Його автори вкрай вміло експлуатують базові людські фобії. Серед них страх зґвалтування, страх того, що всередині тебе живе чужорідний організм, страх невідомості та навіть трохи параної — адже не всі з персонажів «Чужого» ті, за кого себе видають. І це відбувається в атмосфері повної ізоляції героїв. Вони одні серед безкрайнього космосу — і ніхто не почує їхнього крику про допомогу.

Об’єднані разом всі ці компоненти подарували нам шедевр. Звичайно, хтось може сказати, що наступні сіквели та поп-культура багато в чому спростили образ Чужого, позбавивши його загадковості та статусу ідеальної істоти. Але навіть якщо й так, це все одно ніяк не впливає на оригінальний фільм. Через сорок з лишком років творіння Рідлі Скотта, з великим відривом від конкурентів, впевнено тримається на вершині жанру, і все ще завойовує увагу нових глядачів своєю похмурою атмосферою та дивовижними візуальними образами.

«Крізь обрій» (Event Horizon)

Про що фільм?

2047 рік. Рятувальний космічний корабель посланий до кордону Сонячної системи з метою з’ясувати, що сталося з екіпажем експериментального зорельота «Крізь обрій», створеного для подорожей із надсвітловою швидкістю. Він безвісти зник під час першого польоту, а потім був виявлений біля планети Нептун.

Чим він цікавий

«Крізь обрій» досить часто ставлять в один ряд із «Чужим», хоча коректнішим буде його порівняння з такими картинами як «Сяйво» та «Полтергейст». Тільки замість проклятого будинку у нас проклятий космічний корабель, а замість одержимого Джека Ніколсона з сокирою — одержимий астрофізик у виконанні Сема Нілла, який хоче вирушити у вимір чистого хаосу. Основним ворогом героїв є не кислотні монстри, а вони самі, точніше кажучи, їхні страхи та привиди з минулого, які можуть бути смертоноснішими за будь-яких інопланетян.

Кадр із фільму «Крізь обрій»

Варто сказати, що на момент виходу «Крізь обрій» йому відверто не пощастило. Картину сильно порізали під час монтажу, а потім вона провалилася в прокаті. Але це не завадило фільму згодом набути культового статусу. Попри деякі сюжетні шорсткості, «Крізь обрій» може похвалитися відмінними дизайнами, міцною акторською грою та цікавою концепцією порталу в пекло на космічному кораблі. Завдяки останньому, багато фанатів всесвіту Warhammer навіть вважають «Крізь обрій» її неофіційним приквелом.

До речі, коли у квітні 2019 року вчені опублікували перше в історії зображення силуету чорної діри, актор Сем Нілл зробив у своєму твіттер-акаунті запис «Вже проходили, зробили», супроводжуючи його хештегом з назвою фільму.

«Чорна діра» (Pitch Black)

Про що фільм?

Космічний корабель терпить аварію на пустельній планеті, яка має три сонця і на якій ніколи не настає ніч. Але коли відбувається затемнення і планета поринає у темряву, з’являються дивні істоти, які починають атакувати тих, що вижили.

Чим він цікавий

Сценарій «Чорної діри» явно створювався під деяким впливом класичної розповіді Айзека Азімова «Прихід ночі», хоча звичайно в основному йдеться про запозичення центральної ідеї. Фільм починається як історія виживання в суворому світі, де головними загрозами для героїв є відсутність води та небезпечний злочинець Ріддік, який втік з в’язниці. Але все змінюється після того, як гасне світло. Тепер персонажам потрібно не просто впоратися з кровожерливими монстрами, а й зробити вибір — залишитися людиною, або врятуватися, пожертвувавши чужими життями.

Кадр із фільму «Чорна діра»

Через свій скромний бюджет, «Чорна діра» звичайно не може похвалитися такими ж ефектними дизайнами та візуальними ефектами, як «Чужий» або «Крізь обрій». Але автор фільму компенсує це вмілою побудовою історії та нагнітанням напруги. Ми знаємо, що незабаром почнеться затемнення. Але що саме станеться, коли планета зануриться у пітьму? Як поведуться персонажі? І чи не поміняються герої та лиходії місцями?

Іншим козирем стрічки є Ріддік — вельми харизматичний антигерой у виконанні Віна Дізеля, для якого ця роль стала проривною у кар’єрі. Він є справжньою окрасою фільму, що приковує до себе увагу з першого кадру. Якщо додати до цього міцну режисуру, саундтрек, який запам’ятовується, та інших колоритних персонажів, то не дивно, що спочатку призначений, виключно для релізу на відео, фільм несподівано вистрілив у прокаті, а пізніше навіть набув пару продовжень, нехай і вже в зовсім іншому жанрі.

«Пекло» (Sunshine)

Про що фільм?

2057 рік. Сонце гине, і людство стикається з перспективою вимирання. Остання надія землян пов’язана з «Ікаром 2» — космічним кораблем, екіпаж якого складається із восьми чоловіків та жінок. Їхня місія — доставити бомбу, за допомогою якої людство збирається повторно запалити згасальне Сонце.

Чим він цікавий

З короткого опису сюжету «Пекла» може створитися враження, що перед нами такий собі клон «Армагеддона»: великий, безглуздий, але при цьому страшенно видовищний фільм про порятунок Землі. Але це зовсім не так. «Пекло» це не фільм-катастрофа. Це насамперед фільм про пошуки Бога (роль якого в цьому випадку виконує наше Сонце) і те, як вони можуть звести людину з розуму.

Кадр із фільму «Пекло»

Чим ближче герої до своєї мети, тим ближчі вони до тієї межі, яка відокремлює їх від божевілля. Це призводить до того, що в якийсь момент кіно робить стрімкий розворот, перетворюючись із фантастичної драми на слешер на космічному кораблі. Не секрет, що такий сюжетний поворот розділив глядачів. Серед тих хто читає ці рядки напевно знайдуться, як ті люди, яким він припав до душі, так і ті, хто вважає його досить безглуздим.

Але чого у картини не відібрати в будь-якому випадку, так це відмінної візуальної складової. Усі кадри із Сонцем по-справжньому зачаровують. Ні до, ні після «Пекла» наша рідна зоря ніколи не мала вигляд настільки величний та смертоносний. А ще творці фільму можуть занести собі в актив гарну акторську гру Кілліана Мерфі та Кріса Еванса, а також атмосферний саундтрек. Вже одного цього цілком достатньо, щоб приділити картині Денні Бойла увагу, навіть попри спірний для деяких глядачів сюжет.

«Пандорум» (Pandorum)

Про що фільм?

Два астронавти виходять з анабіозу на борту міжзоряного корабля «Елізіум». Через амнезію вони навіть не можуть згадати, яка мета їхньої місії. Корабельний місток запечатаний, інші члени екіпажа не відповідають, а невдовзі з’ясовується, що на борту з’явилися смертоносні непрохані гості.

Чим він цікавий

Концепція міжзоряного ковчега добре знайома всім шанувальникам наукової фантастики. Автори «Пандорума» використали її як місце дії для свого космічного хоррору. У картині є всі ключові елементи жанру. Серед них і блукання погано освітленими коридорами, і монстри незрозумілого походження, і екшн, і космічний психоз, і кілька досить несподіваних сюжетних поворотів.

Кадр із фільму «Пандорум»

Ще одним плюсом фільму є Бен Фостер — один із тих добрих акторів, які волею долі майже завжди грають персонажів другого плану. «Пандорум» надав йому рідкісну можливість побути головним героєм.

Безумовно, з погляду статусності, «Пандоруму» далекого до того ж «Чужого». Але не всі фільми мають бути шедеврами, які назавжди змінили жанр. Часом нам досить просто добре зробленої та енергійної картини, що дозволяє не нудьгувати протягом наступних двох годин. І «Пандорум» якраз таке кіно. Може він і не відкриває нових обріїв, але водночас і не вивітрюється з голови через п’ять хвилин після завершення перегляду. Адже, далеко не всі фільми здатні запропонувати нам навіть це.

Ви також можете ознайомитися з нашою добіркою семи найкращих космічних фільмів усіх часів та народів.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Китай представив проєкт космоплана для доставлення вантажів на орбіту
Загроза астрономії: вчені закликають зупинити запуски Starlink
Наш Всесвіт не оптимальний для життя: у всьому винна темна енергія
Марсіанські пастки: Perseverance та Curiosity одночасно зіткнулись із суворими випробуваннями
Знайдене Perseverance поле дивних білих каменів збентежило вчених
Таємничий міжзоряний тунель з’єднує Сонячну систему із сузір’ям Центавра
Без затримок і перевитрат: новий космічний телескоп NASA пройшов важливий етап
SpaceX планує розгорнути інтернет Starlink на Марсі
Людство 40 років мало неправильне уявлення про Уран через помилку Voyager 2
Загадка зниклої зорі: астрономи підозрюють невдалу наднову