Здається неймовірним, але приватна компанія Voyager Technologies заявляє, що побудує наступницю Міжнародної космічної станції (МКС) Starlab всього за 3 млрд доларів. Нагадаємо, що на МКС, будівництво якої тривало 13 років за участю 15 країн, пішло близько 100 млрд доларів. Щоб реалізувати цей амбітний план, Voyager готується до первинного публічного розміщення акцій (IPO).

Компанія, яка спочатку подала заявку на IPO конфіденційно, тепер розкриває більше деталей. Voyager є однією з чотирьох команд, що борються за контракти NASA на розробку приватної космічної станції. Проте її амбіції ширші: компанія позиціонує себе як інноваційного гравця в галузі оборонних технологій та космічних рішень. Відповідно, її бізнес поділений на три напрямки: «Оборона та національна безпека», «Космічні рішення» та «Космічна станція Starlab».
Сам проєкт Starlab реалізується у вигляді міжнародного спільного підприємства. Voyager володіє контрольним пакетом у 67 %. Ще 30,5 % належать авіаційному гіганту Airbus. Технологічна компанія Palantir, японська Mitsubishi та канадська MDA Space мають менше ніж 1 % кожна. Серед стратегічних партнерів — Hilton та Northrop Grumman, а запуск станції на орбіту покладений на SpaceX та її надважку ракету Starship у 2028 році.

Чому так дешево?

Головний секрет економії — революційна конструкція. Voyager запропонувала перевірену конструкцію космічного житла, яке можна розгорнути в космосі. Один такий модуль замінить близько 45 % герметичного об’єму американського сегмента МКС. Таким чином, всього лиш два запуски забезпечать об’єм, еквівалентний усьому американському сегменту МКС. Загальна вартість проєкту, за словами Voyager, складе «лише» 2,8–3,3 млрд дол.
Де взяти кошти?
Однак наразі Voyager не має необхідних коштів. Станом на останні звіти, компанія мала лише 175,5 млн дол. Тому для збору недостатніх 3 млрд дол. і необхідне IPO.
Однак інвесторам варто усвідомлювати високі ризики: наразі компанія збиткова, а окупність інвестицій у найкращому випадку відбудеться лише через кілька років після запуску станції. Очікується, що дохід почне серйозно компенсувати витрати не раніше 2029 року — саме тоді, коли Starlab має вийти на навколоземну орбіту.
Успіх цього сміливого проєкту зможе корінним чином змінити економіку освоєння космосу, але шлях до нього вимагатиме величезних інвестицій і вдалої реалізації технологічного задуму.
Раніше ми повідомляли про те, як вихід Boeing і Airbus із космічного бізнесу збільшить ризики у сфері оборони.
За матеріалами Reuters