Вогняне кільце в небі: найкращі світлини сонячного затемнення

2 жовтня лише невелика кількість щасливчиків змогла побачити на власні очі, як Сонце перетворилося на приголомшливе вогняне кільце. Це сталося внаслідок кільцеподібного сонячного затемнення, яке охопило весь Тихий океан, включно з Гаваями, півднем Чилі та півднем Аргентини. Потім вогняне кільце досягло Атлантичного океану, де зникло з поля зору.

Максимальна фаза кільцеподібного сонячного затемнення 2 жовтня 2024 року. Джерело: PAUL D. MALEY

Кільцеподібні затемнення виникають через те, що відстань між Землею та Місяцем змінюється в діапазоні від 362 тисяч до 406 тисяч км. Коли супутник нашої планети проходить апогей своєї орбіти (як це було 2 жовтня), діаметр його диска на земному небі на 14% менший, ніж коли він перебуває в перигеї. Людському оку складно побачити різницю, але її достатньо для того, щоб визначити, чи буде затемнення повним або кільцеподібним.

Початок кільцеподібного сонячного затемнення 2 жовтня 2024 року. Джерело: Jamie Carter

Головною особливістю минулого затемнення було те, що воно почалося і закінчилося далеко від суші. У смузі, що давала змогу побачити саме вогняне кільце, проживає всього 175 000 осіб. Втім, це не зупинило астрофотографів, які вирішили вирушити на край світу, щоб побачити затемнення.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Фази кільцеподібного сонячного затемнення 2 жовтня 2024 року. Джерело: Josh Dury

Найпопулярнішим місцем для спостереження за затемненням став острів Пасхи, де зібралися натовпи спостерігачів з усього світу, щоб подивитися на рідкісне небесне явище. Їх не злякав навіть не найсприятливіший прогноз погоди. На щастя, перед початком затемнення хмари розсіялися, що дало змогу зробити кілька вельми ефектних знімків.

Максимальна фаза кільцеподібного сонячного затемнення 2 жовтня 2024 року. Знімок зроблено на острові Пасхи. Джерело: Yuri Beletsky
Максимальна фаза кільцеподібного сонячного затемнення 2 жовтня 2024 року. Джерело: PAUL D. MALEY
Максимальна фаза кільцеподібного сонячного затемнення 2 жовтня 2024 року. Джерело: PAUL D. MALEY

Фаза вогняного кільця також спостерігалася у вузькій смузі на краю Південної Америки. Щоправда, погода там була гіршою, ніж на острові Пасхи. Проте місцевим фотографам вдалося зробити кілька красивих кадрів. Ось такий, наприклад, вигляд затемнення мало в Буенос-Айресі.

Кільцеподібне сонячне затемнення, що спостерігалося 2 жовтня 2024 року. Знімок зроблено в Буенос-Айресі. Джерело: Luciano Adan Gonzalez Torres

А ось такий вигляд початок минулого затемнення мав з вершини гавайської гори Мауна-Кеа. Знімок був зроблений у момент сходу Сонця.

Початок сонячного затемнення, що спостерігалося 2 жовтня 2024 року. Знімок зроблений з вершини гори Мауна-Кеа. Джерело: Wang Letian

Раніше ми розповідали про те, коли в Україні буде видно наступне сонячне затемнення.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів