Вчені проаналізували елементний склад води у кратері Кабео біля південного місячного полюса та дійшли висновку, що вона була занесена на Місяць при зіткненні з метеоритами чи кометами.
Вода у кратері та комета Чурюмова-Герасименко
Кратер Кабео знаходиться біля південного полюса Місяця. Частина його дна ніколи не освітлюється Сонцем. Тому там знаходяться значні запаси води у вигляді льоду. Нещодавно вчені з Університету Джона Гопкінса опублікували у журналі Nature Communications статтю, присвячену вивченню цієї криги.
У якості вихідних даних вони використали результати, отримані ще у 2009 році під час експерименту Lunar CRater Observation and Sensing Satellite (LCROSS). Тоді для того, аби дізнатися, чи справді під поверхнею кратеру Кабео знаходиться лід, туди був скинутий останній ступінь ракети, що доставила до Місяця зонд LRO. Зіткнення спричинило викид частинок місячного матеріалу в космічний простір. Апарат LCROSS влетів у цю хмару та встиг проаналізувати її склад.
Однак тепер вчені змогли порівняти вміст у воді Кабео таких елементів, як водень, азот, кисень і сірка, з іншими даними, зібраними кілька років тому зондом Rosetta під час досліджень комети Чурюмова-Герасименко. Виявилося, що вода з місячного кратеру дуже схожа на ту, яка присутня у складі цього небесного тіла.
Загадка місячної води
Нове дослідження однозначно свідчить, що вода у кратер Кабео потрапила в результаті зіткнення з метеоритом чи кометою. Це не лише добре узгоджується з попередніми дослідженнями, але й дозволяє розв’язати одну стару суперечку.
Водяна крига на освітленій поверхні Місяця існувати не може. Через відсутність атмосфери вона сублімує, тобто безпосередньо переходить із твердого стану в газоподібний. Подібним чином у земних умовах випаровується без залишку сухий лід (замерзла вуглекислота). На природному супутнику Землі найважливіша для життя речовина змушена або «ховатися» в тіні найглибших кратерів, або бути присутньою в якості слідів у гірських породах.
Ці сліди насправді дуже поширені. Зокрема, вони зустрічаються у зразках, привезених на Землю експедиціями Apollo. Багато років учені сперечалися про походження цієї води — чи пов’язане воно з кометами, вулканізмом, чи з ініційованими сонячним вітром хімічними процесами на поверхні Місяця. Нові дослідження свідчать, що принаймні для кратера Кабео вірною є перша гіпотеза.
За матеріалами www.universetoday.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine