Астрономи використали космічний телескоп James Webb (JWST) для вивчення атмосфери екзопланети WASP-166 b. Їм вдалося виявити воду та вуглекислий газ.
WASP-166 b класифікується як гарячий супернептун. Він приблизно в сім разів більший і в 32 рази масивніший за Землю. Екзопланета обертається навколо зорі спектрального класу F, яка розташована на відстані 370 світлових років від Землі. Вона на 20% більша й масивніша за Сонце, її вік оцінюють у 2,1 млрд років.
Орбіта WASP-166 b проходить на відстані в 0,067 а. о. (10 млн км) від зорі в так званій пустелі гарячих нептунів: регіоні поблизу зорі, де рідко зустрічаються екзопланети подібного типу. Деякі дослідники пов’язують це з тим, що потужний потік випромінювання поступово здуває їхню газову оболонку.
Команда астрономів із Державного університету Сан-Франциско вирішила провести детальну характеристику атмосфери WASP-166 b. Для цього вони використали встановлені на JWST спектрограф ближнього інфрачервоного діапазону NIRISS і камеру ближнього інфрачервоного діапазону NIRCam.
Спостереження показали, що атмосфера WASP-166 b містить воду та вуглекислий газ, оскільки вони домінують в отриманому спектрі. Крім того, JWST виявив ознаки наявності аміаку і хмарного шару. Передбачається, що інша частина атмосфери WASP-166 b складається з гелію і водню. Вона розігріта до температури в 1000° С.
Дослідження спектра WASP-166 b також показало, що планетарне співвідношення вуглецю і кисню у WASP-166 b становить приблизно 0,282. Це нижче, ніж у зорі-господаря (0,41), і значно нижче, ніж у Сонця (0,55). Також виявилося, що в екзопланети висока металевість атмосфери. Астрономи дійшли висновку, що отримані результати можна пояснити акрецією планетезималів з подальшою ерозією ядра або фотовипаровуванням.
Раніше ми розповідали, як астрономи виявили два гарячі аналоги Землі у близького помаранчевого карлика.
За матеріалами Phys.org