Внутрішнє ядро Землі виявилося м’якішим, ніж це вважалося раніше

Внутрішнє ядро Землі розташоване всередині зовнішнього. Досі вважалося, що воно є твердою масою металу. Однак нещодавні експерименти показали, що атоми у ньому можуть вільно переміщуватися.

Внутрішнє ядро Землі
Внутрішнє ядро Землі. Джерело: www.euronews.com

Внутрішнє ядро Землі

2 жовтня у журналі Earth, Atmospheric and Planetary Sciences, було опубліковане дослідження, у якому вчені довели, що внутрішнє ядро Землі може виявитися м’якішим, ніж вважалося досі. Щоб зрозуміти це повідомлення, необхідно згадати, як влаштована наша планета всередині.

Під достатньо тонким шаром кори є протяжна мантія, що перебуває у розжареному стані. Всередині неї — рідке зовнішнє ядро, а в ньому — внутрішнє, діаметр якого складає 1220 км. І ось воно, як вважається, перебуває у твердому стані.

Загальноприйнято, що цей велетенський шматок заліза відповідальний за існування магнітного поля нашої планети. Крім того, нещодавно були опубліковані численні дослідження, згідно з якими швидкість обертання ядра останнім часом змінилася. До того ж навколо нього відбувається чимало інших цікавих процесів.

Дивна поведінка атомів заліза

Однак у 2021 році відбулося дещо справді дивне. Вчені досліджували, як сейсмічні хвилі від землетрусів проходять крізь внутрішнє ядро Землі, й побачили відхилення від моделі. Вони свідчили, що на поверхні ядра є якась незрозуміла «каша». Треба було з’ясувати, що ж це може бути.

Для цього дослідники відтворили тиск у внутрішньому ядрі в лабораторії та спостерігали, як атоми заліза поводилися в цих умовах. Потім ввели ці дані у програму машинного навчання, щоб створити змодельоване віртуальне ядро, яке вони назвали «суперкоміркою». Використовуючи її, вчені побачили, що насправді атоми заліза можуть рухатися навіть у щільній кристалічній структурі.

Поведінка атомів в ядрі
Поведінка атомів у ядрі. Джерело: www.space.com

«Результати свідчать про те, що атоми всередині внутрішнього ядра можуть рухатися набагато більше, ніж ми коли-небудь уявляли», — сказав у заяві співавтор дослідження Юнг-Фу Лін, геофізик із Техаського університету в Остіні.

За словами вченого, у ядрі можуть переміщуватися достатньо великі групи атомів, але його структура при цьому лишається незмінною. Також тепер дослідники зможуть більше зрозуміти про інші властивості внутрішнього ядра в центрі нашої планети. Наприклад, те, як воно створює її магнітне поле.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine