Виявлено сліди потужного викиду енергії в скупченні Змієносця

У 2016 році рентгенівський телескоп Chandra зазнімкував надскупчення галактик у сузір’ї Змієносця – великий галактичний кластер, розташований на відстані 390 млн світлових років від Чумацького Шляху. Вивчивши зроблені обсерваторією знімки, астрономи виявили, що розподіл газу в центрі скупчення характеризується увігнутим краєм, на якому спостерігається різкий перепад щільності.

Надскупчення Змієносця. Джерело: X-ray: Chandra: NASA/CXC/NRL/S. Giacintucci, et al., XMM-Newton: ESA/XMM-Newton; Radio: NCRA/TIFR/GMRT; Infrared: 2MASS/UMass/IPAC-Caltech/NASA/NSF

Раніше астрономи вже знаходили подібні структури в центрах інших скупчень. Як правило, їхнє походження пов’язували з активністю центральних надмасивних чорних дір. Хоча такі об’єкти насамперед асоціюються з поглинанням матеріалу, вони також часто вивергають величезну кількість енергії та речовини за допомогою джетів, що формуються в результаті взаємодії їхніх магнітних полів з навколишнім акреційним диском.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

Але у випадку з надскуплінням Змієносця астрономи швидко дійшли висновку, що подібний сценарій вкрай малоймовірний. Вся справа в розмірах знайденої структури. Вона розташована на відстані 1,8 млн світлових років від центру скупчення, а її діаметр становить 1,5 млн світлових років. Розрахунки показали, що для її формування знадобилося б у п’ять разів більше енергії, ніж у найпотужнішого відомого спалаху, виробленого чорною дірою.

Однак під час вивчення нових даних, зібраних супутником XMM-Newton, а також радіотелескопами MWA та GMR, учені переглянули свою думку. Аналіз показав, що в минулому надскупчення Змієносця дійсно пережило потужний сплеск активності надмасивної чорної діри, розташованої в центрі однієї з галактик. Ця подія сталася щонайменше 240 млн років тому. За словами астрономів, наразі це найпотужніший відомий викид енергії з часів Великого Вибуху.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів