Виверження довжиною 4,5 млрд років: вулканічна активність на Іо триває з моменту формування супутника

Вулканічна активність на Іо триває протягом багатьох мільярдів років — з моменту формування Сонячної системи. Такого висновку дійшли американські планетологи.

Потік лави на поверхні Іо. Джерело: NASA

Супутник Юпітера Іо є найбільш геологічно активним тілом Сонячної системи. На його поверхні знаходяться сотні активних вулканів, що регулярно викидають потоки розплавленої сірки, які постійно видозмінюють його ландшафти.

Джерелом цієї активності є приливний розігрів Іо, викликаний гравітацією Юпітера, а також сусідніх супутників Європи та Ганімеда. Вони буквально «розріджують» її надра, провокуючи все нові й нові виверження.

Але як довго триває вулканічна активність на Іо? Щоб відповісти на це запитання, дослідники скористалися комплексом радіотелескопів ALMA. Він був залучений для вивчення газів, присутніх в атмосфері Іо. Особливо вчених цікавили дані про молекули хлору та стабільні ізотопи сірки.

Знімок Іо, зроблений з дистанції 2800 км. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Вимірювання ALMA виявили, що атмосфера Іо збагачена важкими ізотопами сірки. Їхнє співвідношення говорить про те, що супутник втратив від 94% до 99% доступної сірки. Хлор в атмосфері також постійно збагачується важчими ізотопами. Подальше моделювання показало, що для існування такого співвідношення, Іо мала залишатися вулканічно активною з моменту свого формування.

Вчені планують продовжити вивчення Іо, щоб з’ясувати, чи мала вона початковий холодніший період, який закінчився через безперервний вулканізм. Крім того, вони хочуть з’ясовувати, чи міг у далекому минулому супутник мати крижану кору або підповерхневий океан.

Раніше ми розповідали про те, як апарат Juno зазнімкував острів в озері лави на Іо.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine