Космічний телескоп James Webb (JWST) виявив вельми незвичайну галактику в ранньому Всесвіті, чиї газові хмари затьмарюють зорі. На думку дослідників, вона може бути відсутньою ланкою галактичної еволюції.
Галактика, про яку йдеться, відома під позначенням GS-NDG-9422. Вона розташована на околиці спостережуваного Всесвіту. Ми бачимо її такою, якою вона була всього через мільярд років після Великого вибуху.
GS-NDG-9422 зацікавила вчених своїм аномальним спектром: вона світилася не так, як повинна була. За допомогою комп’ютерного моделювання, дослідники знайшли відповідь. Розташовані всередині GS-NDG-9422 зорі настільки сильно нагріли газові хмари, які їх оточують, що ті почали світитися яскравіше за них самих. За даними вчених, у GS-NDG-9422 є світила, температура яких перевищує 80 000 градусів Цельсія. Для порівняння, у нашому локальному Всесвіті типові гарячі масивні зірки мають температуру від 40 000 до 50 000 градусів Цельсія.
Ця різниця пояснюється тим, що за часів існування GS-NDG-9422 сам Всесвіт був іншим. Дослідники припускають, що галактика перебуває в середині короткої фази інтенсивного зореутворення, коли всередині хмари щільного газу народжується велика кількість масивних гарячих зір. На хмару потрапляє так багато фотонів світла від зір, що вона дуже яскраво світиться.
Знахідка цікава тим, що явище газу, який затьмарює зорі, раніше вже було передбачено для зір населення III. Цим терміном позначають найперші світила у Всесвіті, які сформувалися відразу після Великого вибуху. Вони складалися виключно з первинного водню і гелію і були набагато яскравішими та масивнішими за сучасні зорі.
Ми знаємо, що в GS-NDG-9422 немає зір населення III, оскільки дані JWST показують занадто великий вміст елементів, важчих за гелій. Однак її зорі все одно помітно відрізняються від звичних нам. За словами вчених, вони можуть стати орієнтиром для кращого розуміння того, як галактики здійснили перехід від первинних світил до вже відомих нам типів.
Раніше ми розповідали про галактику в ранньому Всесвіті, яка залишилася без палива через чорну діру.
За матеріалами Esawebb