Чорна діра залишила гігантську галактику без палива

Галактика GS-10578, яку ми бачимо у тому вигляді, якою вона була приблизно через 2 млрд років після утворення Всесвіту, занадто велика як для цього часу, але у ній практично відсутнє зореутворення. І тепер вчені знають, що причиною цього є чорна діра в її центрі.

Галактика GS-10578
Галактика GS-10578. Джерело: phys.org

Дивовижна галактика

Міжнародна група, якою керували астрономи з Кембридзького університету, нещодавно довела, що надмасивні чорні діри, які розташовані в центрі галактик, можуть позбавляти ці зоряні системи «палива» для створення нових світил. Стаття про це була нещодавно опублікована в журналі Nature Astronomy.

Дослідження стосувалося галактики GS-10578, якою вже давно цікавилися науковці, які вивчають еволюцію Всесвіту. Цю зоряну систему ми бачимо такою, якою вона була через 2 млрд років після Великого вибуху. Проте вона надзвичайно велика як для цього періоду, в якому домінували переважно невеликі «зоряні острови».

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Шкарпетки Космічна Капібара – Маленькі Капі

До товару

Маса галактики GS-10578 оцінюється у 200 млрд сонячних. Це справді дуже багато, однак ще дивовижніше те, що майже всі вони утворилися в період між 12,5 та 11,5 млрд років тому. Світил, вік яких менший за кілька сотень мільйонів років, у ній надзвичайно мало. Схоже, що утворення нових зір у ній зупинилося на дуже ранній стадії.

Чорна діра та невидимі «вітри»

Про те, що зупинка зореутворення в галактиці GS-10578 пов’язана з чорною дірою в її центрі, вчені здогадувалися давно. Проте жодних доказів не мали. І саме в цей час приєднався космічний телескоп James Webb зі своїми унікальними властивостями.

Ще до його досліджень було відомо, що з центру галактики GS-10578 дмуть вітри — потоки газу, який виштовхує чорна діра. Щоправда, невідомо, наскільки вони сильні й чи здатні позбавити цю зоряну систему газу, з якого мали б сформуватися нові зорі.

Дослідження, проведені James Webb, показали, що швидкість потоків газу, прискореного чорною дірою, сягають 1000 км/с. Крім того, космічний телескоп виявив досі невідому його складову. Ця речовина занадто холодна, аби інші астрономічні інструменти побачили її. Проте кількість її така, що добре пояснює, чому в GS-10578 припинилося зореутворення.

На цьому відкриття James Webb не завершилися. За його допомогою вчені дізналися, що хоча зореутворення у галактиці й припинилося, вона все ще зберігала свою дископодібну форму. Це суперечить деяким загальноприйнятим теоріям, і для того, аби розібратися у ситуації, дослідники хочуть застосувати інший потужний інструмент — Великий антенний масив Атаками.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Науковці знайшли кандидата на дев’яту планету Сонячної системи
ESA використовуватиме приватну станцію Orbital Reef
Океанічні світи можуть мати дуже вузькі «зони життя»
Чи могли зміни магнітного поля Землі викликати вимирання неандертальців?
Бум! Ще один потужний сонячний спалах!
У NASA спостерігатимуть за європейською капсулою під час повернення на Землю
Розпочалося полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зір у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови