Відлуння зоряного вибуху потрапило на фото

Учасники платформи AstroBin опублікували вельми видовищний астрознімок. Він демонструє Кассіопею А — залишок однієї з «найсвіжіших» наднових Чумацького Шляху.

Знімок Кассіопеї А, зроблений наземними телескопами. Джерело: Tim Schaeffer, William Ostling, Justin, Adrien Keijzer, Paul Kent, BTB Astroteam Brentenriegel, Steve Gill, Tino Heuberger, Nicolas Puig, Julian Shapiro, Felix Schöfbänker, Mikhail Vasilev, David Wood

AstroBin — це платформа для розміщення зображень і соціальна мережа для астрофотографів. Час від часу вони об’єднують свої зусилля, щоб створити нове дивовижне зображення небесного тіла.

Цього разу їхній вибір припав на Кассіопею А. Вона розташована на відстані 11 тисяч світлових років від Землі та являє собою один із наймолодших залишків наднових у Чумацькому Шляху. Вважається, що світло від її спалаху мало б досягти нашої планети десь наприкінці XVII століття. Однак в історичних хроніках немає жодних записів про цю подію. Існує припущення, що незадовго до свого вибуху, зоря викинула велику кількість речовини. Вона щільно огорнула її та поглинула світло від спалаху.

Лише 1947 року астрономи виявили в сузір’ї Кассіопеї потужне радіоджерело, яке пізніше було співвіднесено із залишком наднової. У подальшому його вдалося ідентифікувати й в оптичному діапазоні.

Загалом у роботах зі створення зображення Кассіопеї А брали участь 13 осіб: 11 фотографів, редактор і обробник. Їм знадобилося 525 годин і 54 хвилини, щоб отримати фінальну версію зображення. Воно демонструє вельми складну структуру туманності, що складається з викинутої під час вибуху зорі речовини та розпеченого газу.

Кассіопея А. Це комбіноване зображення, що поєднує знімки наземних телескопів і рентгенівської обсерваторії Chandra. Джерело: NASA/CXC/SAO/Tim Schaeffer, William Ostling, Justin, Adrien Keijzer, Paul Kent, BTB Astroteam Brentenriegel, Steve Gill, Tino Heuberger, Nicolas Puig, Julian Shapiro, Felix Schöfbänker, Mikhail Vasilev, David Wood

Також астрофотографи опублікували й другу версію знімка, що включає дані космічного телескопа Chandra. Фото дає змогу краще візуалізувати структуру туманності та ударні хвилі, що виникають у процесі її взаємодії з навколишніми газовими хмарами. Спостереження показують, що речовина залишку наднової має температуру близько 30 млн градусів і розширюється зі швидкістю 4 – 6 тисяч км/с.

Нагадаємо, що раніше ми публікували знімок Кассіопеї А, зроблений космічним телескопом James Webb.

За матеріалами https://www.astrobin.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine