Відкрита нейтронна зоря з найповільнішим обертанням

Вчені, що працюють з радіотелескопом ASKAP, повідомляють про відкриття нової дивовижної нейтронної зорі. Вона є унікальною через неймовірно довгий як для подібних об’єктів період обертання. Крім того, у неї досить цікава структура випромінювання.

Нейтронна зоря
Нейтронна зоря. Джерело: www.skyatnightmagazine.com

Нейтронна зоря з найповільнішим обертанням

Науковці з Сіднейського університету повідомляють, що їм вдалося відкрити нейтронну зорю ASKAP J193505.1+214841.0, яка дуже здивувала своєю поведінкою. Річ у тім, що з усіх подібних об’єктів, а їх на сьогодні відомо понад 3000, вона обертається найповільніше.

Взагалі для нейтронних зір звичайною є ситуація, коли вони обертаються навколо власної осі за тисячні та мільйонні долі секунди. Так відбувається через механізм їхнього утворення. Коли масивна зоря вибухає як наднова, її ядро масою приблизно у 1,5 сонячної стискається до діаметра 20 км.

При цьому більша частина моменту інерції світила передається саме цьому залишку і викликає його шалене обертання. Саме тому процеси тривалістю у десятки секунд для нейтронної зорі — це вже надзвичайно довго.

Що цікавого виявили у дослідженні?

Варто зазначити, що відкриття було здійснене випадково. Радіотелескоп ASKAP розташований у західній Австралії. Його особливістю є те, що він може спостерігати за дуже великою ділянкою неба. Саме тому його використовували для пошуку одночасно джерел гамма-випромінювання та швидких радіосплесків. Однак під час цього увагу астрономів привернув незвичний сигнал.

За словами вчених, у них було два варіанти того, як його можна було б ідентифікувати. Найбільш ймовірним кандидатом міг би бути білий карлик із потужним магнітним полем. Проте подібні об’єкти досі ніколи не спостерігалися за межами кратних систем.

Тож більш імовірним поясненням має бути саме нейтронна зоря з дуже незвичним періодом обертання. При цьому вчені визнають, що відкритий об’єкт може виявитися парою з нейтронної зорі та білого карлика.

Крім незвично довгого періоду обертання, відкритий об’єкт має ще одну цікаву особливість. У нього аж три різні стани випромінювання, між якими він перемикається, неначе новорічна гірлянда. В першому він породжує яскраві лінійно поляризовані імпульси з періодичністю від 10 до 50 секунд.

У другому нейтронна зоря посилає у 26 разів слабші сигнали, які при цьому повторюються кожні 370 мс. У третьому цей об’єкт просто замовкає. Чим викликана така екзотична поведінка, вчені не знають.

За матеріалами phys.org

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна