Вхід в атмосферу та приводнення: пряма трансляція четвертого польоту Starship

6 червня SpaceX проведе четверте випробування надважкої системи Starship. Ключова мета тесту — вхід в атмосферу та приводнення як прискорювача, так і космічного корабля.

Найбільша ракета в історії

Starship — це назва повністю багаторазової транспортної системи, створеної компанією SpaceX. Вона складається з однойменного космічного корабля та прискорювача (першого ступеня) під назвою Super Heavy. Обидва компоненти є багаторазовими. Маса зв’язки Starship і Super Heavy у заправленому стані становить близько 5000 тонн, висота — 121 м. Це робить їх найбільшою в історії ракетою-носієм.

Starship на стартовому майданчику. Джерело: SpaceX

Ступінь Super Heavy (його довжина становить 71 м) оснащений 33 двигунами Raptor, що використовують метан як пальне та рідкий кисень як окислювач. Корабель Starship (його довжина становить 50 м) оснащений шістьма двигунами Raptor. У багаторазовій версії він зможе доставити 100–150 тонн вантажу на низьку навколоземну орбіту. У майбутньому SpaceX збирається створити ще більш потужну версію корабля, здатну виводити в космос до 200 тонн корисного навантаження.

Пряма трансляція запуску Starship

Запуск Starship запланований на 6 червня. 100-хвилинне вікно для польоту корабля відкриється о 15:20 за київським часом. Пряма трансляція події буде вестися компанією в соцмережі X (колишній Twitter).

Альтернативні трансляції пуску також будуть доступні на Youtube

Четвертий політ Starship відбуватиметься за такою схемою. Зв’язку з Super Heavy і прототипу Starship запустять із території полігону SpaceX недалеко від техаського села Бока-Чіка. Після розділення, прискорювач виконає частковий маневр повернення та приводниться в Мексиканській затоці.

Що стосується прототипу Starship, то він буде розігнаний до трохи меншої швидкості, ніж перша космічна. Це гарантує, що в разі втрати управління, корабель у будь-якому випадку не залишиться на орбіті, а впаде в океан.

Starship рухатиметься суборбітальною траєкторією, перетне Атлантику, пролетить над Африкою, після чого почне входити в щільні шари атмосфери. Це станеться через 47 хвилин після запуску.

Оточений хмарою плазми Starship під час входу в атмосферу. Джерело: SpaceX

Це ключова стадія випробування. Під час попереднього польоту Starship втратив керування й зруйнувався в атмосфері. Фахівці SpaceX сподіваються цього разу довести справу до кінця. Якщо все пройде за планом, Starship здійснить керований спуск в атмосфері, поступово зменшить свою швидкість, після чого здійснить м’яке приводнення у води Індійського океану за допомогою двигунів.

Такий план. А наскільки успішно фахівцям SpaceX вдасться його реалізувати, ми дізнаємося вже дуже скоро.

Івана Купала. Як стародавнє свято пов’язане з астрономією
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір
Астрофотограф зафільмував сріблясті хмари над Україною (відео)
Потужні хвилі на Титані руйнують берегову лінію
Дракон і зорі: приголомшливий вид з ілюмінатора Starliner
Starliner «застряг» у космосі: NASA відтермінувала повернення космічного корабля
Життя краще шукати на маленьких екзопланетах із великими місяцями