Верхні шари атмосфери Урана складаються з сірководню

Уран є однією з найменш вивчених планет Сонячної системи. За всю історію його відвідав лише один земний апарат — Voyager 2, який здійснив проліт поблизу планети на початку 1986 р. Він встановив, що ураніанська атмосфера містить такі речовини, як водень, гелій та метан. Проте точний склад хмар планети так і залишився невідомим.

Міжнародний колектив астрономів вирішив перевірити популярну гіпотезу про те, що хмари у верхніх шарах атмосфери Урана складаються з частинок замерзлого сірководню. Для цього вчені скористалися допомогою спектрографа NIFS (Near-infrared Integral Field Spectrometer), встановленого на 8-метровому телескопі Gemini Nord, розташованому на вершині вулкана гавайського Мауна-Кеа.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару

Спектрограф NIFS. Джерело: GMOS-S

NIFS спочатку створювався для вивчення надмасивних чорних дірок. Але дослідники розробили нову методику, яка дозволила застосувати цей прилад на дослідження планетних атмосфер. Вони отримали спектр сонячного світла, відбитого від області, що безпосередньо над основним видимим шаром хмар Урана. Аналіз даних показав характерний спектральний «підпис» сірководню.

Хмари Урану в представленні художника. Джерело: fokkusu1991

Варто відзначити, що виявлення сірководню у верхньому шарі хмар Урана різко контрастує з даними про атмосфери Юпітера та Сатурна, над хмарами яких домінує аміак. Відмінності у складах газових оболонок планет-гігантів важливі розуміння того, як саме вони сформувалися і де проходили їх орбіти. Баланс азоту та сірки (а значить, аміаку та сірководню) визначався температурою атмосфер планет і, отже, їх початковим розташуванням.

За словами вчених, виявлення сірководню в атмосфері Урану є важливим свідченням, яке підтверджує теорію великої міграції планет-гігантів Сонячної системи. Передбачається, що ця подія сталася приблизно 4 млрд років тому. У ході нього чотири найбільші планети перейшли з початкових орбіт, що проходили набагато ближче до один одного і Сонця, на нинішні.

За матеріалами: https://www.gemini.edu

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів