10 січня Венера перебуватиме у максимальній східній елонгації, тобто її видима відстань від Cонця на небі буде максимальною. Що це означає і які можливості надає, читайте у статті.
Що таке елонгація?
Елонгація планети — це астрономічний термін, який позначає її видиму відстань від Сонця на земному небі. Якщо дати точніше визначення, то це буде кут між напрямками на центр нашого світила і певного небесного тіла. Саме тому він визначається у градусах.
Елонгацію можна визначити для будь-якого небесного тіла. Однак на практиці астрономи регулярно стежать за її значенням для двох планет — Меркурія та Венери. Річ у тім, що вони є внутрішніми планетами відносно Землі. І, хоча від Сонця їх можуть відділяти десятки мільйонів кілометрів, на нашому небі вони ніколи сильно не віддаляються від нього.
Це призводить до того, що побачити ці планети можна тільки перед світанком або одразу після заходу Сонця, але ніколи в середині ночі. До того ж значну частину часу вони ховаються за нашим світилом або проходять між ним і нами, або їхня відстань від нього на небі настільки мала, що нормально їх спостерігати неможливо.
Саме тому астрономи виділяють моменти, коли елонгація Венери й особливо Меркурія стає максимальною. Тоді, через видиму віддаленість від Сонця, їх найзручніше спостерігати.
Східна елонгація
Ті, хто останнім часом спостерігав за Венерою, знають, що зараз вона розташована у східній елонгації, тобто весь час перебуває східніше за наше світило і ніби рухається небом за ним. Через це видно її після заходу Сонця, й останній місяць час, коли її можна спостерігати на вечірньому небі, потроху збільшувався. Якщо подивитися на Венеру в телескоп, то ви побачите, що вона зараз схожа на Місяць у фазі першої чверті.
Венера поступово наближається до нас, і наприкінці березня опиниться майже точно між Землею та Сонцем. Її фаза при цьому зменшується, тобто вона все більше нагадуватиме в телескоп тонкий ріжечок молодого Місяця. Проте кутові розміри Венери зростатимуть, а тому певний час блиск буде збільшуватися.
10 січня східна елонгація стане максимальною. Вона складатиме 47°. При цьому блиск нашої найближчої сусідки складатиме -4,5m, а фаза при цьому буде 51%.
Після цього елонгація почне зменшуватися, але висота планети над горизонтом та її блиск продовжать зростати. 4 лютого Венера досягне своєї найвищої точки на небі. Її блиск при цьому становитиме аж -4,8m.
Після цього сусідня планета підійматиметься все нижче і наближатиметься до Сонця, аж поки не заховається у його променях. Проте перш ніж це станеться, 16 лютого блиск Венери досягне максимуму в -4,9m.
А потім, навесні, Венера висунеться з іншого боку Сонця. Але це вже буде західна елонгація. Планета ніби випереджатиме Сонце на небі. Тому спостерігати її можна буде перед світанком. Відстань, а відповідно, і час, коли найближча до нас планета буде видимою, зростатиме, аж поки 1 червня не досягне максимуму.