5 червня американський президент Дональд Трамп і його колишній союзник Ілон Маск влаштували публічне з’ясування стосунків в інтернеті. Словесна війна призвела до того, що Трамп пригрозив позбавити Маска федеральних контрактів.
«Найпростіший спосіб заощадити гроші в нашому бюджеті, мільярди й мільярди доларів, — це припинити урядові субсидії та контракти Ілона. Мене завжди дивувало, що Байден цього не зробив!» — написав Трамп у своїй соціальній мережі Truth Social.
Зі свого боку, власник SpaceX відповів таким твітом:
«У світлі заяви президента про скасування моїх урядових контрактів, SpaceX негайно розпочне виведення з експлуатації свого космічного корабля Dragon».


Наслідки для космічної індустрії
Деякі експерти та політичні оглядачі від самого початку передбачали, що політичний союз Трампа та Маска виявиться короткочасним. Однак навіть їх здивувало те, наскільки стрімко зіпсувалися їхні стосунки. Тепер абсолютно точно можна сказати, що рішення Білого дому відмовитися від підтримки кандидатури Джареда Айзекмана, як нового адміністратора NASA пов’язане з «вигнанням» Маска. Сам Айзекман уже підтвердив це. Не виключено, що воно могло стати останньою краплею для глави SpaceX, який після цього перестав стримуватися і вибухнув із потоком звинувачень на адресу американського президента.

Усе це ставить логічне запитання про потенційні наслідки цього розриву для космічної індустрії. Наразі SpaceX є ключовим підрядником NASA. Компанія Маска здійснює більше запусків, ніж всі інші країни світу разом узяті — причому за цінами, меншими за ціни, ніж у її конкурентів. Завдяки ракеті Falcon 9 і космічному кораблю Dragon США забезпечують свою присутність на МКС. Відмова від них означатиме фактичну смерть проєкту. Ба більше, саме SpaceX отримала контракт на створення апарата USDV, призначеного для безпечного зведення станції з орбіти.

SpaceX також відповідає за критичну частину програми Artemis, метою якої є повернення людей на Місяць. Хоча NASA також має контракт із компанією Blue Origin на створення спускального місячного апарата, його розробка на багато років відстає від SpaceX. Це означає, що якщо США хочуть мати хоч якісь шанси випередити Китай у нових місячних перегонах, їм не обійтися без компанії Маска.
Аналогічно SpaceX життєво важлива для американських військових. Вона є одним із двох основних підрядників, які доставляють на орбіту корисні навантаження, пов’язані з національною безпекою. При цьому, інший оператор, United Launch Alliance, постав перед труднощами під час проходження сертифікації своєї нової ракети Vulcan. Це змусило Космічні сили США почати перенесення місій з Vulcan на ракети Falcon 9 і Falcon Heavy. З огляду на надійність і оперативність SpaceX, рішення військових має абсолютно логічний вигляд. Інтернет-сервіс Starlink від SpaceX також вкрай важливий для Пентагону, який замовив власну версію угруповання під назвою Starshield.

Усе це означає, що якщо федеральний уряд дійсно розірве контракти зі SpaceX, це стане самогубством для американської космічної індустрії. Таке рішення відкине її на десятиліття назад і подарує Китаю першість на світовій арені, зробивши його космічною державою №1.
Але з огляду на схильність Трампа до імпульсивних рішень, наразі неможливо гарантувати, що все це залишиться в межах словесної перепалки й він не ризикне пожертвувати американським космосом заради помсти своєму колишньому союзнику.