Наше світило під час свого руху крізь простір створює своєрідну бульбашку — геліосферу. Вона насправді не зовсім сферична, аже де вчені досконально не знають, як відбувається взаємодія з міжзоряним газом. Однак у новому дослідженні вони виявили найкращі траєкторії для зонда, який зможе це з’ясувати.
Яку форму має геліосфера?
Науковці з Мічиганського університету опублікували у журналі Frontiers in Astronomy and Space Sciences дослідження того, які траєкторії космічних апаратів будуть найкращими для вивчення геліосфери. Так називається область навколо Сонця, де домінують високоенергетичні частинки, породжені нашим світилом.
Насправді геліосфера — зовсім не ідеальна куля. Це витікає хоча б з того, що наше Сонце рухається навколо центру Галактики. А отже, у нашої планетної системи є «головний» та «хвостовий» напрямки. Проте вчені не впевнені, який насправді вигляд має ця область простору.
Річ у тім, що Сонячну систему оточує розріджений міжзоряний газ, що має власний тиск. Високоенергетичні частинки сонячного вітру взаємодіють із ним, але як саме — вчені не знають. Тому встановити точну форму і розміри геліосфери наразі не вдалося.
Траєкторії міжзоряних зондів
Ситуацію могли б виправити дослідження, здійснені зондами, що залишають Сонячну систему і прямують у дальній космос. Проте досі межу геліосфери перетнули тільки два космічні апарати — Voyager 1 та Voyager 2. Їхні дослідження поки що не дають однозначної відповіді щодо того, на що вона схожа.
Вчені порівнюють людство із золотими рибками, які намагаються зрозуміти акваріум, перебуваючи всередині нього. І це — не порожня цікавість. Якщо астронавти колись вирушать у міжзоряну подорож, то зіштовхнуться зі смертоносним міжзоряним випромінюванням.
Поки що науковці продовжують сперечатися щодо того, в якому напрямку варто відправити міжзоряний зонд, аби зібрати якнайбільше інформації про геліосферу. У 2021 році вони вже проводили конференцію, на якій розглядали найкращі траєкторії для такого апарата.
Тоді вони дійшли висновку, що найкращий шлях — під кутом 45 градусів від «носового напрямку». Проте нове дослідження вказує, що це не так. Вчені проаналізували шість різних траєкторій: від тих, що були спрямовані в «носовому» напрямку, до «хвостових». Саме останні видалися їм найкращими для того, аби спрямувати ними космічний апарат.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine