Науковці знайшли два цікавих субнептуни на орбіті червоного карлика

Космічний телескоп TESS дозволив знайти дві нові екзопланети, що обертаються навколо зорі TOI 904. Одна з них є найхолоднішою з тих, що обертаються навколо червоного карлика. Вчені дуже зацікавлені у дослідженні цієї системи.

Вчені знайшли два субнептуни
Вчені знайшли два субнептуни. Джерело: cosmoquest.org

Два субнептуни

Дослідники, які працюють із космічним телескопом Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), повідомили про відкриття двох нових екзопланет, що обертаються навколо червоного карлика TOI 904. Стаття про це вийшла у журналі The Astrophysical Journal Letters.

Обидві планети належать до класу субнептунів. Вони є проміжною ланкою між суперземлями, в цілому схожими на нашу планету, та невеликими газовими гігантами. Найбільше науковців зацікавила більш віддалена від зорі планета TOI 904b. Вона робить один оберт навколо світила за 84 дні, а рівноважна температура на поверхні складає -56°C.

Усе це робить TOI 904b найхолоднішою з екзопланет, які обертаються навколо червоних карликів. Друге тіло у цій системі значно гарячіше, оскільки робить один оберт навколо зорі за 11 діб. Це достатньо цікава комбінація з двох дуже схожих планет, які обертаються навколо одного світила на різних відстанях.

Планети в системах червоних карликів

Червоні карлики — це невеликі прохолодні зорі з радіусами у 2–3 рази меншими, ніж у Сонця, та температурами поверхні 2700 К до 4000 К. Планети навколо них знаходять далеко не вперше. Насправді з приблизно 7 тис. кандидатів у нові світи, виявлених TESS за роки його роботи, приблизно 75 відсотків обертаються навколо цих невеликих світил.

І саме це робить планети червоних карликів такими цікавими. Ці системи — найрозповсюдженіші у Всесвіті й при цьому достатньо сильно відрізняються від нашої рідної. Насамперед низькою світимістю зорі. Через неї «зона життя» у системі розташована на відстані лише 1 а.о. від світила.

Проте навіть цих планет ми зазвичай не бачимо. Більшість світів, що вже відкриті навколо червоних карликів, перебувають значно ближче до них. Можливість дослідити два субнептуни однієї системи, орбіти яких мають радіуси у 0,6 та 0,31 а.о., дуже рідкісна.

Ще рідкіснішою її робить той факт, що обидві планети мають майже подібні радіуси (2,3 та 2,5 земного). Тобто вони мають бути в усьому ідентичними, крім температури. Бо TOI 904b занадто холодна, а TOI 904c — занадто гаряча для існування життя. Тож науковці дуже хочуть подивитися, чи буде хімічний склад їхніх атмосфер якось відрізнятися.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine