Визначено склад астмосфери холодного коричневого карлика

Вчені використали космічний телескоп James Webb для визначення складу атмосфери коричневого карлика WISE 1828. Він розташований на відстані у 32 світлових роки від нас і є відносно холодним і маленьким.

Коричневий карлик
Коричневий карлик. Джерело: blog.backyardworlds.org

Холодний коричневий карлик

Космічний телескоп James Webb допоміг ученим дослідити коричневий карлик WISEPA J182831.08+265037.8, який коротко називають WISE 1828. Стаття, де наводяться його уточнені характеристики, опублікована 8 лютого на сайті arXiv.

WISE 1828 розташований на відстані 32,37 світлових років від Сонця. Це відносно небагато за космічними мірками, але не так, щоб зовсім поряд. Він є типовим представником об’єктів типу Y — найменших і й найхолодніших космічних тіл, які ще не вважаються планетами. Вони все ще випромінюють чимало енергії, але термоядерні реакції в них не йдуть.

Конкретно WISE 1828 має розмір як у Юпітера, але при цьому він у 10 разів важчий за найбільшу планету Сонячної системи. Його температура становить 378 К — як у баняка з борщем, що кипить. Тож ученим стало дуже цікаво, на що схожа його атмосфера.

Що показали дослідження?

Нові дослідження стали можливими завдяки спектрографу ближнього інфрачервоного діапазону, встановленому на телескопі James Webb. Вони виявили воду, чадний та вуглекислий гази, аміак і сірководень. Це — дуже цікавий набір компонентів.

Вчені встановили, що співвідношення кисню до водню та сірки до водню у WISE 1828 трохи вище, ніж у Сонця. А ось співвідношення азоту та водню виявилося таким самим, як і у нашого світила. Також, використовуючи два взаємодоповнюючих інструменти моделювання атмосфери, дослідникам вдалося виміряти металічність і співвідношення вмісту вуглецю та кисню в атмосфері коричневого карлика.

Одна модель вказує на металічність на рівні 0,3 dex, а інша — на металічність -0,57 dex. Відношення вмісту вуглецю до кисню, відповідно до цих двох моделей, становлять приблизно 0,46 і 0,43 dex.

Також учені змогли розрахувати радіус і уточнити ефективну температуру WISE 1828. Одна модель припускає, що вони становлять відповідно 1,23 радіуса Юпітера і 534 К. Згідно з іншою, цей об’єкт менший і холодніший — 1,03 радіуса Юпітера та 425 К.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t. me/ustmagazine