Подвійна зоряна система v Октанта містить цікаву планету-гігант. Такого висновку дійшла міжнародна група астрономів, досліджуючи цю планету за допомогою спектрометра HARPS. Вона виявилася ретроградною, тобто обертається у напрямку, протилежному до обертання своєї зорі.

Подвійна система v Октанта
Невелика міжнародна команда астрономів відкрила в системі v Октанта нову екзопланету. Цей газовий гігант незвичний через те, що є ретроградним, тобто обертається у напрямку, протилежному до обертання самої зорі. Дослідники зробили з цього цікавий висновок і виклали його у статті, опублікованій в журналі Nature.
Система v Октанта складається із двох світил: субгіганта і білого карлика. Вперше існування дивного сигналу між ними зафіксували ще 2004 року, але відтоді підтвердити, що це справді планета, ніхто не зміг.

Аж ось дослідники використали спектрограф HARPS, розташований у Європейській південній обсерваторії в Чилі, та підтвердили: планета там дійсно є. Щобільше, вона являє собою газовий гігант, вдвічі масивніший за Юпітер, який обертається навколо більшої із зір.
Ретроградне обертання і загадка утворення
Найдивніше в цій планеті — її ретроградне обертання. І йдеться не про видиме “задкування” на небі, як у випадку з Меркурієм, а про справжню динамічну особливість: планета обертається навколо зорі в напрямку, протилежному до обертання самої зорі.
Зазвичай такого не буває. Але наявність у системі ще й білого карлика натякає на можливий сценарій розвитку подій. Колись ця зоря була звичайною — на головній послідовності, потім пройшла стадію червоного гіганта, а згодом скинула свої зовнішні оболонки, перетворившись на білого карлика. Саме в цій бурхливій історії зорі, ймовірно, і криється причина ретроградного руху планети
Власне, основних версій дві. За першою планета спочатку оберталася навколо обох зір, а після скидання оболонок змінила орбіту. За другою вона виникла з вторинного протопланетного диска, який утворився навколо субгіганта внаслідок викинутої речовини.
За матеріалами phys.org