Вчені відкрили пару дуже холодних коричневих карликів

Вчені виявили, що надзвичайно маленький і холодний коричневий карлик W0336, це перша відома пара таких об’єктів, які перебувають вдалині від будь-якої зорі. Їхня температура складає лише 415 К.

Пара коричневих карликів
Пара коричневих карликів. Джерело: www.universetoday.com

Нова пара коричневих карликів

Вчені, які працюють з James Webb Space Telescope, відкрили першу пару коричневих карликів класу Y, відому людям. Це найменші об’єкти, які ще можуть вважатися зорями, оскільки випромінюють достатньо власного світла, аби їх могли помітити земні телескопи. Хоча інші науковці припускають, що їх можна вже класифікувати як планети, адже за розміром та масою вони надзвичайно близькі до великих газових гігантів.

Статтю про відкриття опублікували на сайті arXiv. У ній автори описують, як за допомогою камери ближного інфрачервоного світла NIRCam, встановленої на телескопі, спостерігали за коричневим карликом WISE J033605.05−014350.4, який коротко називають W0336.

Цей об’єкт був відкритий ще 2012 року, тоді ж стало відомо, що він належить до класу Y. Він розташований на відстані 32,7 світлового року від нас у напрямку сузір’я Ерідана. Маса цього коричневого карлика становить від 8,5 до 18 мас Юпітера, а його температура — 415 К, тобто він не набагато гарячіший за добре розігріту пательню.

Система W0336
Система W0336. Джерело: Calissendorf et al, 2023

Чим цікава ця система

У новому дослідженні йдеться про те, що насправді ця система є подвійною. Знайдений компаньйон має масу від 5 до 11,5 мас Юпітера. Він достатньо маленький для того, аби вважатися планетою. Однак завдяки температурі у 325 К вчені схильні класифікувати його саме як коричневий карлик.

Розділяє два компоненти усього 0,91 а. о. Це трохи менше, ніж відстань від Землі до Сонця. Через це вчені вважають, що два об’єкти є припливно-замкнутими, тобто весь час повернуті один до одного тим самим боком. Вчені оцінили вік цієї системи від 1 до 5 млрд років.

Цікава вона саме тим, що раніше пари настільки маленьких об’єктів вдалині від зір не знаходили. Пара значно більших коричневих карликів Луман 16 відкрита ще 10 років тому. Планети-сироти також вже знаходили, але вони були одиничними.

W0336 в залежності від класифікації може виявитися або першою планетною системою коричневого карлика, або першою подвійною планетою-сиротою, або надзвичайно екзотичним подвійним коричневим карликом. У будь-якому разі питання про те, чи можливе на подібних об’єктах життя і як воно виглядає, є надзвичайно цікавим.

За матеріалами phys.org.

Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!

Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine