Вчені відкрили 10 дивовижних пульсарів

Астрономи відкрили 10 нових пульсарів у кулястому скупченні Терзан 5. Чимало з них дуже химерні та формують дивовижні подвійні системи.

Пульсари
Пульсари. Джерело: phys.org

Нові нейтронні зорі

У центрі Чумацького Шляху, в сузір’ї Стрільця, астрономи відкрили 10 жахливих нейтронних зір. Ці об’єкти, які називаються пульсарами, перебувають разом у кулястому скупченні Терзан 5 — переповненому домі для сотень тисяч різних типів зір. Стаття про це опублікована в журналі Astronomy & Astrophysics.

Пульсари в мільйони (або навіть мільярди) разів щільніші за інші зорі й швидко обертаються, випромінюючи яскраві імпульси світла зі своїх сильних магнітних полів, що робить їх маяком для астрономів, які шукають їх. У скупченні Терзан 5, одному з найбільш переповнених місць нашого Чумацького Шляху, багато пульсарів еволюціонували у досить химерні форми.

Астрономи вже знали про присутність у скупченні Терзан 5 39 пульсарів. Завдяки спільній роботі телескопа Грін Бенк Національного наукового фонду США (NSF GBT) і телескопа MeerKAT Південноафриканської радіоастрономічної обсерваторії їх стало на 10 більше.

Дивні пульсари

«Дуже незвично знаходити нові екзотичні пульсари. Але що справді захоплює, так це широке розмаїття таких диваків в одному скупченні», — поділився своїми враженнями Скотт Ренсом, науковець із Національної радіоастрономічної обсерваторії Національного наукового фонду США (NSF NRAO). Відкриття було зроблене міжнародною командою астрономів з NSF NRAO, Інституту гравітаційної фізики Макса Планка (Інституту Альберта Ейнштейна, AEI) та Інституту радіоастрономії Макса Планка.

Телескоп Meerkat зміг визначити приблизне місцерозташування кожного пульсара, відстежуючи та визначаючи швидкість їхнього обертання, порівнюючи це з двадцятирічними спостереженнями Терзан 5, зробленими NSF GBT, які виявили химерні й ексцентричні деталі цих зір.

Серед відкриттів астрономи побачили дві ймовірні нейтронні зорі, притягнуті на орбіту одна одної як бінарна система. З 3600 відомих пульсарів у галактиці лише 20 були ідентифіковані як подвійні нейтронні зорі.

Системи подвійних пульсарів

Коли пульсари об’єднуються у подвійні, гравітаційне тяжіння від одного до іншого може викрадати матеріал та енергію, змушуючи один із них обертатися ще швидше, перетворюючись на мілісекундний пульсар. Ця пара може стати рекордсменом, отримавши нового претендента на найшвидше обертання пульсара в системі подвійної нейтронної зорі та найдовшу орбіту в своєму роді.

Астрономи також спостерігали три нові рідкісні подвійні системи пульсарів-«павуків» (на додаток до п’яти вже відомих у скупченні), які називаються «червоними спинами» або «чорними вдовами», залежно від типів зір-компаньйонів, які вони мають. Зоря-компаньйон потрапляє на орбіту пульсара-«павука», де павутина плазми заповнює простір між ними (спричинена відтоком енергії від зорі-компаньйона за рахунок енергії пульсара), повільно розчиняючи компаньйона з плином часу.

Відкриття цих дивних пульсарів дозволяє вченим краще зрозуміти кульові скупчення, нейтронні зорі й навіть перевірити теорію загальної відносності Ейнштейна, а також розширити те, що відомо про категорії пульсарів. Дослідницька група вже планує знайти їх ще більше на Терзані 5 за підтримки волонтерів.

За матеріалами phys.org