Науковці створили «хмарний атлас» Марса

Німецькі науковці представили громадськості електронний «хмарний атлас» Марса. Він містить величезну кількість утворених знімків, які спостерігали в атмосфері сусідньої планети космічні апарати на його орбіті, насамперед Mars Express.

Хмари
Хмари. Джерело: phys.org

«Хмарний атлас» Марса

Усі, хто любить милуватися хмарами, тепер можуть подивитися, якими вони є на Марсі. Про це подбали фахівці Німецького авіакосмічного центру в Берліні. Минулого тижня на Європейському науковому конгресі вони представили «хмарний атлас» Червоної планети.

Атмосфера Марса дуже тонка, її густина менше, ніж у Землі. Проте в ній відбуваються ті самі процеси, що й у нас: пил підіймається у верхній шар атмосфери. Там же конденсуються кристалики криги. І за всім цим ще з 2005 року спостерігає апарат Mars Express.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

Власне, основний масив зображень у новому «хмарному атласі» зроблений саме ним, точніше інструментом High Resolution Stereo Camera на його борту. Він дозволив оцінити все розмаїття явищ в атмосфері Марса.

На що схожі марсіанські хмари

Марсіанські хмари як для планети, атмосфера якої дуже маленька у порівнянні із земною енергією, справді напрочуд різноманітні. Наприклад, вони можуть утворювати своєрідні «вулиці» — рівні ряди ворсистих хмар. Спільно вони мігрують восени та влітку навколо великого нагір’я Фарсиди та над Північною западиною.

Також під дією вітрів у марсіанській атмосфері можуть утворюватися видовжені хмари, які простягаються на десять кілометрів без розриву. Також в атмосфері Червоної планети звичайним явищем є спіральні структури циклів та бур.

Марсіанська атмосфера відрізняється від земної тим, що в утвореній у ній хмарі дуже важливу роль відіграє пил. На нашій планеті дрібні тверді частинки також підіймаються на велику висоту висхідними потоками, однак у нас у формуванні хмари провідна роль належить водяній парі, яка на великій висоті перетворюється на кристалики льоду.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів