Науковці простежили, як еволюціонувала темна енергія впродовж 11 млрд років

Нові дані про темну енергію, отримані за допомогою телескопа NSF Mayall, дозволили вченим зануритися на 11 млрд років тому та виявити розташування десятків тисяч галактик на найбільшій 3D-мапі Всесвіту в його історії. Результати дослідження темної енергії, відомого як DESI, показали, як Всесвіт розширювався увесь цей час.

DESI
Художнє оформлення даних приладу темної енергії (DESI) за перший рік, що показує фрагмент 3D-мапи, яку DESI створює під час свого п’ятирічного дослідження. Фото: noirlab.edu

Результати, представлені на 3D-мапі, охоплюють 600 тис. галактик. Здається, що багато, але це лише 0,1% від загального обсягу дослідження. Карта побудована так, щоб показати, як галактики віддаляються від нас із розширенням Всесвіту: найдальші галактики позначені червоним кольором, а найближчі — синім. Також є розширена версія карти, що дозволяє бачити тисячі окремих точок світла, кожна з яких представляє галактику.

«Ці дані — лише початок досліджень DESI щодо історії розширення великомасштабної структури Всесвіту. Вони вказують на можливі надзвичайні наукові відкриття у майбутньому», — зазначив директор NOIRLab Пат Маккарті.

Вивчення розташування галактик допомагає розуміти, як розширювався Всесвіт за наявності темної енергії. Відомо, що розширення Всесвіту прискорюється з часом, і темна енергія є головною причиною цього феномену.

Результати першого року дослідження DESI особливо цікаві тим, що свідчать про можливі зміни в темній енергії з часом. Хоча дані досить нові для встановлення точних висновків, здається, що темна енергія може еволюціонувати, змінюючись у своїй силі впродовж мільярдів років.

«Ми дуже задоволені результатами, які нам дозволяють вести детальні дослідження в космології. Поки що ми спостерігаємо взаємозв’язок з нашою найкращою моделлю Всесвіту, але також помічаємо деякі цікаві відмінності, які можуть вказувати на еволюцію темної енергії з часом», — додав директор DESI і вчений LBNL Майкл Леві.

Раніше ми повідомляли про те, як перші результати з полювання за темною матерією виявилися невтішними.

За матеріалами noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine