Вчені досліджують активне ядро галактики NGC 2992

Астрономи з обсерваторії ВМФ США дослідили активне ядро галактики NGC 2992. Вони спостерігали її центральні регіони у радіохвилях та рентгенівському діапазоні. Було зроблено висновок, що випромінення ядра у цих хвилях має коливальний характер. Причиною цих коливань вчені вважають спалахи в акреційному диску надмасивної чорної діри.

Галактики NGC 2992(справа) та  NGC 2993(зліва), кожна з яких має активне ядро
Галактики NGC 2992 (праворуч) та NGC 2993(ліворуч). Джерело: Adam Block/Mount Lemmon SkyCenter/University of Arizona

Що показали дослідження ядра NGC 2992

Астрономи з обсерваторії ВМФ США нещодавно опублікували дослідження, присвячене ядру галактики NGC 2992. Ядро цієї зоряної системи активно випромінює у широкому діапазоні хвиль, що свідчить про активність надмасивної чорної діри у її центрі.

Вчені дослідили ядро галактики у радіо- та рентгенівському діапазонах. Для цього вони використали Антенну решітку з наддовгими базами (VLBA) та дані орбітального рентгенівського телескопа Swift. Було встановлено, що і в рентгенівському, і в радіодіапазонах сигнал від ядра NGC 2992 є періодичним. При цьому кореляція між випромінюванням у радіодіапазоні та сигналом на рентгенівських частотах є зворотною. Також зробили висновок, що регіон, із якого надходить радіовипромінювання, подібний за своїм розміром з центральною областю акреції речовини.

Пояснення механізму радіовипромінення ядра NGC 2992 полягає у тому, що при прискоренні речовини в акреційному диску чорної діри час від часу відбуваються викиди іонізованої речовини. Вони породжують спалахи магнітного поля. Внаслідок цього і спостерігаються коливання у рентгенівському та радіодіапазонах.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Чим ще цікава галактика NGC 2992

Галактика NGC 2992 розташована на відстані у 103 млн світлових років від нас. Це спіральна галактика без яскраво вираженої перемички. Вона належить до так званих сейфертівських галактик. Їхні ядра є активними у широкому діапазоні частот. Досить тривалий час ця активність залишалася загадкою для вчених. Але відкриття надмасивних чорних дір дозволило пояснити це явище.

Зокрема, активність NGC 2992 зумовлена близьким сусідством з іншою галактикою — NGC 2993. Вони настільки близькі, що між ними існує місток з іонізованого гідрогену. Власне, саме близькістю цих двох галактик і пояснюється активність їхніх ядер. Між галактиками виникають потоки речовини й частина з них притягується до чорних дір і падає на них, породжуючи випромінювання.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів