Науковці пропонують використати під час освоєння Місяця пристрій M.A.C.E.D.O.N.A.S., який порівнюють із гігантською рукавичкою, що ловитиме вантажі, які прибувають на наш супутник.

Як упіймати вантаж на Місяці
Невдовзі людство почне освоювати Місяць, і для цього на нього доведеться відправляти велику кількість вантажів. І хоча сила тяжіння на нашому супутнику вшестеро нижча, ніж на Землі, кожен спуск на поверхню все одно залишається дуже складною операцією, за якої є чималий ризик аварії.
Розв’язати цю проблему європейська компанія Lunar Cargo пропонує за допомогою системи Momentum Absorbion Catcher for Express Deliveries on Non-Atmospheric Somata, або ж M.A.C.E.D.O.N.A.S. Вони її порівнюють із гігантською рукавичкою, якою у бейсболі ловлять м’яч, хоча ззовні вона на неї зовсім не схожа.

Проте при цьому вона використовує схожий принцип: прийняти на себе кінетичний імпульс і м’яко погасити його за допомогою пружної деформації. Візуально M.A.C.E.D.O.N.A.S. схожа на систему сіток та тросів із розумного матеріалу.
Як працюватиме система
В основі роботи M.A.C.E.D.O.N.A.S. лежить той факт, що атмосфери на Місяці немає, і внаслідок цього космічні апарати за наявності достатньої швидкості можуть доволі довго летіти практично паралельно поверхні, поволі знижуючись.
І саме тут їх має вловити перша сітка M.A.C.E.D.O.N.A.S., яка обплутає їх, витягнеться на тросах та примусить загальмувати точно над конструкцією, що схожа на гігантський батут, яка і зупинить остаточно їхній рух, а далі за справу візьмуться марсоходи, які його заберуть.
Щось подібне використовується на аеродромах для аварійного гальмування літаків. Тут же буде застосовуватись розумний матеріал. Сприймаючи імпульс від вантажу, він розтягуватиметься, поглинаючи енергію, але після всього можна пропустити крізь нього електричний струм і він повернеться до попередньої форми.
А коли розумний матеріал все ж деформується так, що його неможливо буде відновити, то його можна переробити й на 3D-принтері видрукувати сітку знову. В теорії ця ідея здається чудовою і її автори вже отримали кілька нагород на конкурсах. У реальності ж вона буде втілена ще, мабуть, нескоро, хоча представники Lunar Cargo і ведуть перемовини з тими компаніями, які планують видобувати на Місяці ресурси й сподіваються на краще.
За матеріалами phys.org