В ранньому Всесвіті помітили незвичну галактику, що «росте зсередини»

Вчені за допомогою космічного телескопа James Webb відкрили нову, досі теоретичну форму галактик. Світлини, отримані WEBB, дозволили вченим Кембриджського університету зафіксувати рідкісну галактику JADES-GS+53.18343-27.79097. Вона має масу близько 400 млн сонячної та діаметр приблизно 1500 світлових років. Це у 100 разів менше, ніж наш Чумацький Шлях, у якому розміщено сотні мільярдів світил. Відстань до галактики становить близько 13 млрд світлових років, тобто ми спостерігаємо її такою, якою вона була лише через 700 млн років після виникнення Всесвіту. Це дивує вчених, оскільки вважалося, що в цей період повноцінних галактик ще не існувало. Однак нові знімки космічного телескопа James Webb змінюють ці уявлення. 

NGC 1549
Галактика NGC 1549, яку видно через 700 млн років після Великого вибуху. Авторство: JADES Collaboration

Ще однією унікальністю є структура цієї юної галактики. Незважаючи на невеликі розміри, її ядро виявилося таким же щільним, як у сучасних масивних еліптичних галактик. Цікаво, що зорі найактивніше утворюються не в центрі, а на околицях. Ще кожні 10 млн років маса світил на околицях галактики подвоюється, що підтверджує теорію про те, що зоряні системи розвиваються «зсередини назовні». 

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

James Webb
Астрономи використали космічний телескоп NASA/ESA James Webb для спостереження за зростанням галактики «навиворіт» у ранньому Всесвіті, всього через 700 млн років після Великого вибуху. Фото: JADES Collaboration

Дослідники з Кембриджського університету, стаття яких опублікована в Nature Astronomy, порівнюють формування галактик із рухом фігуриста. Співавтор дослідження, доктор Сандро Тачелла, пояснив, що під час накопичення маси в центрі галактики речовина починає швидше обертатися, подібно до того, як фігурист прискорює обертання, притискаючи руки до тіла. Це обертання сприяє формуванню спіралі або диска, що є типовим для багатьох сучасних галактик. 

Таким чином, відкриття JADES-GS+53.18343-27.79097 не лише розширює наше розуміння еволюції Всесвіту, а й змушує переглянути теорії щодо того, як і коли виникали перші галактики.

Раніше ми повідомляли про те, як дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів