В останній день року настане Чорний Місяць

У ніч з 30 на 31 грудня 2024 року відбудеться астрономічне явище, відоме як Чорний Місяць. Насправді йдеться лише про фазу молодого Місяця, яка спостерігатиметься вдруге за календарний місяць. Звучить заплутано, тож розберімось з усім цим разом!

Чорний Місяць
Чорний Місяць

Останній новий Місяць року

У ніч з 30 на 31 січня, фактично в останній день 2024 року, на Землі вдруге за грудень спостерігатиметься новий Місяць. Точніше, не спостерігатиметься, оскільки, відповідно до визначення цієї фази, він у той момент повністю буде повернутий до нас своїм темним боком, і побачити його буде неможливо.

При цьому варто пам’ятати, що це все ще буде той самий бік, який ми бачимо зазвичай. Просто Сонце цього разу зовсім не освітлюватиме його. Триватиме такий момент не довго, і вже новорічну ніч ми зустрінемо із молодиком.

Що таке Чорний Місяць

Формально, кожен новий Місяць можна назвати «чорним», однак насправді цей термін має значно вужче визначення. Важливо сказати, що воно не є астрономічним. Прийшло воно з американського альманаху Farmers’ Almanac багато десятиліть тому. Це видання спеціалізувалося на порадах фермерам і тому багато уваги приділяло фазам Місяця, оскільки люди вірили, що вони впливають на посіви, хоча це й було не так. Докладніше про це ви можете прочитати у нашому новому номері.

Новий Місяць
Новий Місяць. Джерело: cdn.mos.cms.futurecdn.net

За версією Farmers’ Almanac, Чорним слід називати третій новий Місяць у сезоні, в якому така фаза спостерігається чотири рази. При цьому варто зазначити, що у цьому визначенні використовуються не календарні сезони, а астрономічні.

Вони рахуються між сонцестояннями та рівноденнями: від зимового до весняного (у березні) триває зима, від весняного до літнього (у червні) — весна, від літнього до осіннього (у вересні) — літо, і від осіннього до зимового (у грудні) — зима.

Тривалість астрономічних сезонів протягом року трохи різна. Фази ж Місяця змінюються з періодом 29 діб. Це означає, що в більшості астрономічних сезонів буває тільки три нових Місяці. Однак інколи дати збігаються так, що їх буває чотири, бо до конкретних чисел календаря вони не прив’язані. Тоді третій із них і вважається Чорним Місяцем.

Співвідношення календарних та астрономічних пор року
Співвідношення календарних та астрономічних пір року. Джерело: www.noaa.gov

Сучасне визначення

Люди й зараз користуються тим визначенням, що наведене вище. Однак тоді уточнюється, що мається на увазі сезонний Чорний Місяць. Він відбувається кожні 33 місяці й астрономічна подія 31 грудня такою не буде, бо це — перший новий Місяць астрономічної зими. Наступного сезонного Чорного Місяця варто чекати 23 серпня 2025 року.

Новий Місяць у грудні 2024 року буде Чорним відповідно до більш сучасного визначення. Згідно з ним, Чорним має вважатися темна фаза, яка наступає вдруге протягом одного календарного місяця. 1 грудня наш супутник вже перебував у цій фазі, тому зараз його треба називати саме так.

Важливо зазначити, що, як і у випадку із сезонами, це визначення є штучним і жодного значення для астрономів ця подія не має. Просто календар і обертання навколо Землі цього небесного тіла взаємодіють саме у такий спосіб. Особливого впливу під час цих подій наш супутник на поверхню планети не здійснює.

Крім того, є ще одне визначення Чорного Місяця. Проте воно стосується не нашого світила, а одного з 12 календарних відрізків часу, якщо під час нього взагалі не спостерігається повні. Оскільки меншу тривалість за період зміни фаз нашого супутника має тільки лютий, то тільки він і може бути за такого визначення Чорним місяцем, але буває це раз на багато років.

Сяйво Да Вінчі
Сяйво да Вінчі. Джерело: www.foxweather.com

Примарний Місяць

Хоча сам по собі наш супутник під час темної фази побачити не вдасться, одне цікаве явище, пов’язане з ним, спостерігати все ж буде можливо. Якщо у першу ніч нового року, тобто з 1 на 2 січня, небо буде ясним, то на ньому можна буде побачити привид Місяця.

У цей час наш супутник вже має перетворитися на дуже тонкий серп, але решту його поверхні теж можна буде побачити як примару. Це — так зване сяйво да Вінчі, або ж попелясте світло Місяця. Воно спостерігається до та після кожного нового Місяця, просто цього разу час для спостережень буде дуже вдалим.

Нічого загадкового у сяйві да Вінчі немає. Це просто світло Сонця відбивається від Землі й освітлює наш супутник. Свого часу саме завдяки йому визначили, що поверхня Місяця відносно тверда. Але нам воно може бути цікаве як прикраса новорічного неба.

Новини інших медіа
Зв’язок між темною матерією і темною енергією може відкрити п’яту силу природи
Що це було? Загадка подвійної події припливного руйнування
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця