У центрі Чумацького Шляху відкрили першу подвійну зорю

Науковці виявили в околицях надмасивної чорної діри Стрілець А* першу подвійну систему. Досі в цьому районі знаходили тільки одиничні зорі. Науковці вважають, що відкрита пара за мільйон років має злитися в одне ціле.

Подвійна зоря в центрі Чумацького Шляху
Подвійна зоря в центрі Чумацького Шляху. Джерело: phys.org

Перша подвійна зоря

Міжнародна група вчених, очолювана Флоріаном Пейскером з Університету Кельну, нещодавно відкрила в самому центрі Чумацького Шляху першу подвійну зорю. У цьому їм допоміг Дуже великий телескоп Європейської південної обсерваторії, точніше інструмент ERIS, встановлений на ньому. Він дозволив з великою точністю виміряти швидкість зорі й визначити нерівномірність у її русі.

Центр Чумацького Шляху вважається вкрай неспокійним місцем. Саме тут розташована чорна діра Стрілець А*, яка хоч і вважається спокійною, але все ж оточена велетенським акреційним диском, з якого вона поглинає матерію.

Цей монстр сильно впливає на рух усіх об’єктів, які розташовані відносно недалеко від нього. І все ж уже давно науковці знають, що в безпосередній близькості від нього є цілий розсип дуже яскравих зір. Однак усі вони одиничні. Це і зрозуміло, з огляду на те, що гравітація мала легко розірвати пару.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

Зоря D9

І ось вчені знайшли зорю D9. Вона дуже схожа на ті, що були відкриті в цьому місці раніше й утворюють скупчення S. Ось тільки насправді це дві зорі, що майже торкаються одна одної. Як визначили вчені, виникла ця пара лише 2,7 млн років тому, а вже за мільйон років вона має злитися в одне ціле.

Відкриття зорі D9 важливе для науковців з точки зору розуміння еволюції скупчення S і всього оточення надмасивної чорної діри. Цілком можливо, що саме такими подвійними системами насправді є загадкові об’єкти G. Вони нагадують щось середнє між зорями та компактними скупченнями газу.

Точна природа багатьох об’єктів, що обертаються навколо Стрільця A*, а також те, як вони могли утворитися так близько до надмасивної чорної діри, залишається загадкою. Але незабаром оновлення GRAVITY+ інтерферометра VLT та інструменту METIS на Надзвичайно великому телескопі ESO (ELT), що будується в Чилі, може це змінити.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів