В атмосфері Землі зростає кількість небезпечного газу

Супутникові дослідження показали, що у верхніх шарах атмосфери Землі зростає кількість газу, відомого як HFC-125. Вчені вказують, що це промислове гідрофторвуглецеве з’єднання здатне руйнувати озоновий шар нашої планети.

Молекула HFC-125 (пентафторетан)
Молекула HFC-125 (пентафторетан). Джерело: brandmaster.md

Небезпечний газ HFC-125

Дослідницька група The Atmospheric Chemistry Experiment в Університеті Ватерлоо за контрактом з Канадською космічною агенцією першою виміряла з космосу концентрацію в атмосфері HFC-125, який є різновидом гідрофторвуглецю (HFC), що зазвичай зустрічається у вогнегасниках і комерційних системах охолодження.

Стаття про це опублікована у журналі Journal of Quantitative Spectroscopy and Radiative Transfer. Дослідження базуються на даних супутника ACE-FTS. Це канадський апарат, який працює на орбіті вже понад два десятки років.

HFC-125, як і інші гідрофторвуглецеві сполуки, широко використовується у промислових агрегатах, перш за все — холодильних системах, кондиціонерах та засобах для боротьби з пожежами в будівлях. Проблема лише в тому, що ці речовини рано чи пізно витікають у довкілля і підіймаються у верхні шари атмосфери, де вступають у взаємодію з озоном та руйнують його. Цим самим послаблюється захист нашої планети від космічної радіації.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Чому HFC-125 не зникає з атмосфери

Звичайно, що люди вже давно знають про небезпеку гідрофторвуглецевих сполук. Їхнє використання у промисловості обмежене Монреальським протоколом. Тож кількість HFC-125 (насправді це комерційне позначення цієї речовини, пентафторетан) мала б знижуватися.

Власне, вимірюванням того, як в атмосфері знижується кількість HFC-125, і займався супутник ACE-FTS. Проте його спостереження виявили, що на висотах від 11 до 25 км вміст цього газу з 2004 року збільшився у 10 разів.

І це дійсно новина, адже досі вчені мали дані лише по тому, як кількість цього газу змінюється у нижніх шарах атмосфери. Тепер вони мають змогу точніше уявити стан клімату планети. У майбутньому вони зможуть розібратися, чому небезпечний газ продовжує надходити до атмосфери та що із цим можна зробити.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів