В атмосфері екзопланети виявили барій

Використовуючи, змонтований на Дуже Великому телескопі ESO (VLT) спектрограф ESPRESSO, астрономи зареєстрували в атмосфері екзопланети найважчий з усіх, досі знайдених там, елементів. Мова про барій. Він був знайдений на висотах в атмосферах газових гігантів WASP-76 b та WASP-121 b.

Ультрагарячий юпітер в уявленні художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser

WASP-76 b та WASP-121 b класифікуються, як ультрагарячі юпітери. При схожих з Юпітером розмірах їхні атмосфери розігріті до екстремально високих температур, що перевищують 1000°C. Це пояснюється їх близькістю до своїх материнських зір. Орбітальний період таких світів становить один-два земні дні.

Такі екстремальні умови в атмосферах ультрагарячих юпітерів призводять до низки, дуже екзотичних особливостей. Наприклад, на екзопланеті WASP-76 b, йдуть залізні дощі.

Але, навіть знаючи про подібні дивацтва, вчені були здивовані, коли знайшли у верхніх шарах атмосфер WASP-76 b та WASP-121 b барій, який у 2,5 раза важчий за залізо. За словами дослідників, це було до певної міри «випадкове» відкриття, зроблене під час спостережень на VLT. За такої великої сили гравітації на цих планетах, вони очікували, що такі важкі елементи швидко випадуть у нижні шари їхніх атмосфер. Однак перевіривши ще раз всі дані, їм вдалося підтвердити, що мова дійсно йде про барій.

Нічний бік ультрагарячого юпітера в уявленні художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser

Те, що барій був зареєстрований у газових оболонках обох ультрагарячих юпітерів, свідчить, що ця категорія позасонячних світів може виявитися ще дивнішою, ніж вважалося досі. На цей час вчені не знають, який природний процес може змусити, настільки важкий елемент, з’явитися на таких великих висотах в атмосферах екзопланет. ​​

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про виявлення телескопом TESS старої юпітероподібної екзопланети.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine