В Андах відкрили найвищу обсерваторію на Землі

В Чилійських Андах відкрили Атакамську обсерваторію Токійського університету. Вона розташована на висоті 5640 м над рівнем моря і є найвищим астрономічним спостережним пунктом на Землі. Науковці планують використовувати її для вивчення еволюції галактик у ранньому Всесвіті.

Нова обсерваторія в Андах
Нова обсерваторія в Андах. Джерело: TAO project

Найвища обсерваторія у світі

У Чилі відкрилася Атакамська обсерваторія Токійського університету, або TAO. Вона розташована високо в Андах на вершині гори Сьєрра Чахнантор, назва якої на нині вимерлій мові кунза означає «місце відправлення». Віднині цей майданчик для дослідження зоряного неба є найвищим на Землі.

Пустеля Атакама є одним із найкращих на Землі місць для астрономічних спостережень. Такою її роблять велика висота над рівнем моря та посушливий клімат. Вони забезпечують максимально чисте та прозоре для різних довжин електромагнітних хвиль небо. Тому саме тут зосереджені найбільші телескопи Землі.

Однак висота, на якій розміщена нова обсерваторія, перевищує навіть 5050 м, де розташований Атакамський масив радіоантен, відомий як ALMA. Адже гора Чахнантор здіймається над рівнем моря на цілих 5640 м.

Будівництво тривалістю 26 років

Ідея створити у Чилі свою власну обсерваторію з’явилася в астрономів Токійського університету ще 26 років тому. Основною причиною її створення було бажання зазирнути глибше в космос та вивчити еволюцію галактик у ранньому Всесвіті.

Проте завдання спорудження обсерваторії виявилося дуже складним і з технічної, і з політичної точки зору. Координатори проєкту мали враховувати думку не тільки уряду Чилі, але і її громадськості. Зокрема, чимало зустрічей довелося провести з лідерами корінного населення.

Проте останні зрештою виявилися більш схильними до діалогу, ніж корінне населення Гавайських островів. Тож у 2006 році за їхньої участі відбулася урочиста церемонія закладання першого каменя у фундамент обсерваторії. А невдовзі до будівельного майданчика проклали нову дорогу.

І ось, нарешті, будівництво обсерваторії завершене. ЇЇ головний інструмент має діаметр дзеркала у 6,5 м і працює в інфрачервоній частині спектра. Він оснащений кількома приладами, які допоможуть нам краще зрозуміти Всесвіт.

Один із них, SWIMS, створить зображення галактик із самого раннього Всесвіту, щоб зрозуміти, як вони об’єдналися з первозданного пилу та газу — процес, особливості якого залишаються туманними, попри десятиліття досліджень.

Другий, названий MIMIZUKU, допоможе в досягненні головної наукової мети шляхом вивчення первісних дисків пилу, всередині яких, як відомо, утворюються зорі та галактики.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна