У неділю, 29 жовтня, Україна переходить на «зимовий» час. Усі годинники треба перевести на годину назад. Поспати можна буде довше. З точки зору астрономії та біології, все повернеться в норму. Нагадуємо, навіщо так робиться.
Переводимо стрілки годинника
29 жовтня Україна переходить на «зимовий» час. Подія ця цілком планова. Відповідно до законодавства, вона відбувається кожної останньої неділі жовтня. Всім, хто хоче виконати цю дію згідно з процедурою, треба прокинутися о 4:00 і перевести стрілки годинників на годину назад, тобто у положення 3:00.
Решта може продовжувати спати до ранку й виконати процедуру, коли прокинеться. Після неї вони з подивом дізнаються, що цього вихідного дня вони встали достатньо рано. Зате кілька днів поспіль після цього ввечері хилитиме у сон раніше, ніж зазвичай.
Разом з Україною стрілки годинників переведе більша частина цивілізованого світу — практично вся Європа та Північна Америка (щоправда, в Канаді та США перехід на «зимовий» час здійснюється у першу неділю листопада). А от на території росії нічого подібного не відбуватиметься. Ще 2011 року там вирішили, що у них буде вічна зима, тож стрілки нікуди не переводять.
Чому насправді «зимового» часу не існує
Насправді «зимового» часу не існує. Є лише поясний і «літній». Перший — це той, що встановлений на певній території відповідно до її часового поясу. До XX століття був тільки він.
Теоретично поясний час прив’язаний до настання у певній місцевості полудня. Але на практиці все набагато складніше. Чим далі від екватора, тим сильніше протягом року відрізняється тривалість світлового дня. Це залежить від нахилу осі планети, через який до нашої зорі розгортається то її Північна півкуля, то Південна.
У сільській місцевості люди починали працювати зі сходом Сонця. Регулювання часу відбувалося саме собою, оскільки він не був важливий. Однак заводи та різноманітні контори у містах працювали за годинником. Людям треба було виходити на роботу у певний час, і їм за це платили гроші.
Однак працювати у світлу пору доби все одно було вигідніше, бо це дозволяло уникнути додаткових витрат на освітлення, та й людям це психологічно легше. Тому від початку робочі години обиралися так, аби навіть у найтемніші зимові дні природне освітлення використовувалося максимально.
Проблема виникала тоді, коли світловий день починав збільшуватися. Світлий час після роботи — це добре, але що робити з тим часом, який «до»? Теоретично вже можна було б працювати, але потрібний момент ще не настав.
Так народилася концепція «літнього» часу. Навесні ми переводимо стрілки годинників уперед, аби почати працювати якомога ближче до світанку. Ввечері, відповідно, у нас лишається більше годин для якихось занять при денному світлі.
Восени ж, коли природного світлого часу не вистачає, ми повертаємося до нормального поясного розпорядку. Тобто йдеться про раціональне використання такого астрономічного явища, як освітлення Землі Сонцем, і більше ні про що.
Чому переведення годинників не люблять
Усе це добре працює в теорії. Проте на практиці до переведення годинників багато хто ставиться негативно. Наш внутрішній біологічний годинник розрахований на те, що час нашого пробудження та засинання змінюватиметься так само неквапливо, як і час, коли Сонце з’являється на небі та зникає з нього. Тобто на кілька хвилин за добу.
Але «стрибок» на цілу годину всього за один день багатьом сприйняти важко. Особливо тяжко людям дається весняний перехід, коли треба прокидатися раніше, хоч і повернення до «нормального стану речей» восени теж може виявитися непростим випробуванням.
Саме тому вже багато років точаться суперечки про можливість скасування «літнього» часу. Життя суттєво змінилося за минуле століття. Необхідність економити «на свічках» уже не настільки гостра завдяки збільшенню виробництва електроенергії та появі енергоощадних джерел світла. Багато хто взагалі працює саме ввечері, коли природного освітлення немає.
Хоча з певних точок зору перехід на «літній» час і назад усе ще актуальний. Особливо це стосується різноманітних екологічних ініціатив. Якщо вже люди влаштовують сортування сміття та намагаються зменшити кількість побутових відходів, то й переведення годинників теж може бути раціональним.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine