Український вчений показав найкращі для астронавтів марсіанські печери

Вчені вже давно знають, що на Марсі є великі діри в поверхні — лавові печери. Саме вони розглядаються, як одне з можливих місць розташування бази на цій планеті. У новому дослідженні український науковець Анатолій Відьмаченко зміг сказати, які геологічні об’єкти підходять для цього найкраще.

Марсіанська лавова трубка зсередини
Марсіанська лавова трубка зсередини. Джерело: www.popularmechanics.com

Марсіанські печери

Коли астронавти одного дня висадяться на Марс, їм, можливо, доведеться жити в печерах або лавових трубах, щоб пережити сувору радіацію, яка щосекунди падає на марсіанську поверхню. Але які об’єкти можуть надати їм найкращі шанси на виживання?

Саме на це спрямоване нещодавнє дослідження, представлене на 55-й Конференції з місячних і планетарних наук. Доктор Анатолій Відьмаченко з Національного університету біоресурсів і природокористування України показав, де, як і чому лавові трубки та лавові печери можуть допомогти майбутнім астронавтам на Марсі у виживанні. Ця робота може допомогти вченим та інженерам зменшити ризики для майбутніх астронавтів, та визначити, які кроки потрібно здійснити, щоб зробити це реальністю.

Для дослідження Відьмаченко вивчив кілька місць на Марсі, де були виявлені лавові печери та лавові трубки, придатні для майбутніх перших поселень, включно з Арсію Монс, одним з трьох згаслих вулканів, що входять до складу масиву Тарсіс Монтес.

Місця для виживання на Марсі

Саме в дослідженні 2007 року, представленому на 38-й Конференції з місячних і планетарних наук, обговорювалися сім імовірних світлових отворів, виявлених на орбітальних знімках, які пізніше були інтерпретовані як входи до лавових печер. У цьому дослідженні згадується, що діаметр цих лавових печер може бути від 100 до 250 м.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

«Такі надійні печери можуть бути використані для створення перших постійних поселень» — зазначається в дослідженні. «Вони дозволять надійно захиститися від потужного радіаційного впливу. І певним недоліком буде необхідність організації доставлення водяного льоду для забезпечення поселенців водними ресурсами та сировиною для видобутку вкрай необхідного кисню й палива для ракетних двигунів».

У дослідженні згадується кілька інших місць на Марсі, де були виявлені ями або світлові отвори, зокрема долини Гебрус, вулкан Павич, Аскрарійські гори, Ацидалійська рівнина та плато Кідонія.

Як астронавтам вижити у лавових печерах Марса?

Крім того, в дослідженні обговорюється, як лавові канали, печери або труби, розташовані поблизу джерел водяного льоду, також можуть виявитися корисними для майбутніх астронавтів. Це може значно зменшити витрати на доставлення та зберігання води на їхніх космічних кораблях для початкової подорожі на Марс.

«У кращому випадку це буде лавова трубка з міцними стінами, знайдена поруч з потужними льодовиковими структурами» — зазначається в дослідженні. «Сама колонія, швидше за все, матиме вигляд окремих приміщень, з житловими, інженерними, ліфтовими та оранжерейними відсіками. Вони повинні будуть з’єднуватися між собою невеликими перехідними тунелями, щоб контролювати тиск і склад штучно створеної в них атмосфери».

Причина, чому космічна та сонячна радіація щодня падає на марсіанську поверхню, полягає у відсутності захисного озонового шару та магнітного поля, які існують на Землі та допомагають захищати від неї нашу планету, дозволяючи життю існувати тут мільярди років. Хоча Марс міг мати обидва механізми мільярди років тому, надра Червоної планети з того часу різко охололи, внаслідок чого ці захисні властивості були зняті сонячним вітром і втрачені в космосі.

Це дослідження з’явилося в той час, коли NASA планує вперше, за понад 50 років, відправити людей на Місяць, а згодом і на Марс. Тому належна підготовка до відправлення перших астронавтів на Червону планету може допомогти підвищити їхні шанси на виживання протягом усієї подорожі, і це дослідження висвітлило кілька способів, як лавові трубки можуть допомогти в цьому.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів