24 лютого 2022 року розпочалося з вибухів в українських містах. Російська агресія, що тривала з 2014 року, стала повномасштабною. Однак наша країна не здалася тоді й продовжує триматися ось уже три роки. Свідченням цього є численні супутникові фото, які зафіксували все, що відбувалося протягом цього часу.

Російська навала
У лютому 2024 року багато хто говорить про те, що Україна не здатна чинити опір росії і їй нічого не залишається крім як іти на поступки й шукати миру. При цьому якось забувається, що повномасштабне вторгнення диктаторського режиму путіна триває вже 11 років і вже 3 роки він робить це на повну силу.
Оптичні та SAR-супутники весь цей час фіксують масштабні пересування російської техніки та жорстокість солдат армії РФ. Але ще головніше, вони показують, що Україна всього цього не злякалася. Вона змогла дати відсіч масштабній навалі у лютому 2022 року і продовжує чинити опір досі.

Те, що російські війська готуються до вторгнення, помітили не тільки супутники, що здійснюють спостереження в оптичному діапазоні. Компанія HawkEye 360, чиї апарати займаються моніторингом роботи навігаційних систем, зареєструвала проблеми з роботою GPS як на вже окупованій території Донбасу, так і вздовж північного кордону України. При цьому було зрозуміло, що йдеться саме про роботу засобів радіоелектронної боротьби.

Усі ці підозри справдилися вранці 24 лютого, коли велетенські колони російської техніки перетнули український кордон і рушили до великих міст. Одна з найбільших потягнулася з території Білорусі до Києва. Супутники бачили її настільки добре, що змогли розрізнити навіть окремі вантажівки та загалом оцінити їхній стан.
Діяли росіяни надзвичайно незграбно. Тож українські війська, які зайняли маневрену оборону, змогли завдати їм нищівних втрат. Діяти оперативно та точно їм допомогли, зокрема, й супутникові знімки, завдяки яким вони знали про пересування супротивника.

У цих умовах до світової космічної спільноти звернувся український підприємець Макс Поляков. Відомий діяч у галузі приватного освоєння навколоземного простору закликав комерційні компанії Planet Labs, Maxar Technologies, Airbus, SI Imaging Services, SpaceView, BlackSky, Iceye, Capella надати вільний доступ до своїх знімків українським військовим.
Емоційна 20-хвилинна промова стала однією із цеглинок, які заклали підвалини довіри до України з боку іноземних держав у цій війні. Крім того, компанія EOS Data Analytics Макса Полякова уклала угоду з GEOSAT, і таким чином Україна de facto стала власницею мультиспектрального оптичного супутника GEOSAT-2.
Згодом знімки комерційних компаній почали надходити регулярно. І не завжди вони несли гарні новини. Так, ще 28 лютого одна зі світлин підтвердила знищення росіянами найбільшого у світі літака Ан-225 «Мрія». Він став жертвою боїв за аеродром у Гостомелі, який росіяни намагалися використати як плацдарм для висадки свого десанту.

Зрештою, росіян вдалося вибити з Київщини, і світу стали відомі жахливі наслідки їхнього перебування у Бучі та Ірпені. Щоправда, країна-агресорка намагалася перекласти вину за вбивства цивільних на Україну.
Проте саме тут зіграла свою роль можливість комерційних супутників фотографувати одну й ту саму ділянку Землі багато разів протягом місяця. Завдяки цьому не лише слідчі, а й прості люди змогли на власні очі переконатися, коли саме на вулицях з’явилися тіла загиблих, а біля церкви — братська могила.

Водночас почали з’являтися перші супутникові знімки, на яких було видно ураження російської техніки. Прикладом тут може бути фото, де російські гелікоптери горять на аеродромі в Чорнобаївці, що згодом стало надзвичайно відомим. Завдяки цим знімкам вдалося спростувати пропагандистську брехню росії, начебто її наступ відбувається за планом і практично без втрат.

Маріуполь
Потім війна поступово відступила від Києва. Однак на сході та півдні вона тільки набирала оберти. Однією з найгарячіших точок весни 2022 року став Маріуполь. Зараз росія усіляко намагається приховати ту жорстокість, з якою вона штурмувала місто. Проте супутникові знімки у Google Maps зберегли вигляд міського театру, в якому ховалися мирні мешканці, розгромленого росіянами.

Крім того, ще навесні 2022 року з’явилися супутникові знімки, які допомогли встановити вплив війни на цивільне населення. Завдяки постійному фотографуванню поверхні вдалося зафіксувати, як поруч із Маріуполем виростає нове кладовище. Таким чином, супутники відіграли важливу роль у фіксації воєнних злочинів.

Паралельно із цим тривала героїчна оборона заводу «Азовсталь». Космічні апарати змогли показати, наскільки нищівними були атаки росіян на позиції українських захисників.

Взагалі завдяки супутниковим даним вдалося багато довідатися про те, як поводяться окупанти на Донеччині. У цьому допомогло порівняння знімків з орбіти зі світлинами, зробленими на Землі, та розповідями свідків. Зокрема, стало відомо, що росіяни створили цілу мережу фільтраційних пунктів і в’язниць, яка використовувалася для виявлення проукраїнськи налаштованих людей.

Одним із ключових елементів створеної системи фільтрації стала в’язниця в Оленівці. У липні 2022 року там за трагічних обставин загинули українські полонені. Й знову супутникові знімки допомогли з’ясувати, що могили для нібито убитих внаслідок ракетного удару з’явилися за тиждень до нього.

Битва за Чорне море
Влітку на супутникові знімки потрапляли не лише звірства росіян, але і їхні поразки. Ще у березні 2022 року «Саратов» відкрив рахунок знищених Україною російських десантних кораблів.

А ось зазнімкувати знищення флагмана Чорноморського флоту РФ крейсера «Москва» не вдалося. Над Чорним морем тоді було хмарно. Зате в пригоді стали супутники із синтезованою радарною апертурою (SAR). Ці апарати отримують зображення за допомогою радіохвиль і тому можуть «бачити» крізь хмари та дощ.
Одному з них саме пощастило помітити, як кораблі супроводу намагаються врятувати пошкоджений ракетами флагман.

Влітку 2022 року важливою стала тема українського зерна. Росія перекрила його експорт через Чорне море, а сама потроху вивозила вкрадене до третіх країн. Те, як окупанти вантажать його на кораблі в чорноморських портах, також неодноразово потрапляло на супутникові знімки.

Водночас виявилося, що наша країна — один із найважливіших у світі експортерів зерна, і за врожаєм на українських полях уважно стежать навіть у NASA.

Осінь 2022 року
Потреби у супутникових знімках для розвідки лише зростали. Тож у серпні 2022-го на зібрані українцями кошти волонтер Сергій Притула придбав SAR-супутник для України. Як консультант виступив знову Максим Поляков. Протягом року апарат ICEYE допоміг виявити тисячі ворожих позицій та одиниць техніки.

У вересні 2022 року на підводному газогоні «Північний потік» сталася серія вибухів. Їхні результати також побачив супутник. Досі достеменно невідомо, що там сталося.

А вже 8 жовтня «бавовна» сталася на Керченському мосту, що поєднує Крим із Кубанню.

За російською технікою стежили всюди. Країна-терористка саме почала завдавати удари по українській енергетичній інфраструктурі, аби залишити мільйони людей без світла й опалення перед обличчям зими. Проте від супутників не могли сховатись ані винищувачі у Курській області, ані гелікоптери у Псковській, ані бомбардувальники за полярним колом.



Ще до початку нового року стало зрозуміло, що росіяни серйозно готуються до оборони захоплених територій. Нові окопи, траншеї та інші оборонні структури орбітальні апарати реєстрували ще з кінця осені позаминулого року.

Соледар і Бахмут
На початку 2023-го головна увага була прикута до Бахмута й Соледара, де точилися жорстокі бої. Прикладом тут можуть слугувати знімки селища Опитне, яке вже на той момент було сильно пошкоджене.

Пізніше на космічні знімки потрапив і Соледар. На зображеннях, отриманих орбітальним апаратом, добре видно багатоповерхівки, що перетворилися на суцільні руїни внаслідок штурмів російських військ.

Навесні битва за Бахмут вступила у нову фазу. Російські війська після багатомісячних штурмів змогли зайняти його територію, на якій більшість будівель уже перетворилася на руїни. Переконатися в цьому можна завдяки зробленим у травні супутниковим знімкам.

Підрив Каховської ГЕС
Літо війни 2023 року розпочалося з масштабної техногенної катастрофи. Аби завадити українському наступу, росіяни підірвали греблю Каховської ГЕС. Цим вони викликали масштабну повінь і руйнування населених пунктів на Херсонщині. Усе це супутники приватних компаній відстежували надзвичайно оперативно.


Трохи пізніше стало зрозуміло, що гребля зруйнована вщент і Каховське водосховище невдовзі повністю зникне. Про наслідки катастрофи фахівці сперечаються досі, однак супутникові знімки того, що від нього лишилося, вражають.

Боротьба триває!
Осінь 2023 року розпочалася з ударів ЗСУ по місцях базування окупантів. Уже 1 вересня з’явилися знімки результатів ураження техніки на аеродромі під Псковом.


Але на цьому все не закінчилось, а тільки розпочалося. 12 вересня у доках Севастополя був виведений із ладу десантний корабель «Мінськ» і підводний човен «Ростов-на-Дону».

А вже 13 вересня у тому ж Криму був знищений комплекс ППО С-400 «Тріумф».

20 вересня в Криму був знищений командний пункт російської армії.

Результати цих дій не примусили на себе чекати. Вже у жовтні супутникові знімки показали, що росія відвела більшу частину своїх кораблів із Криму до Новоросійська, на узбережжя Кавказу.

Тим часом знищення ворожої техніки тривало. У жовтні гелікоптери, що базувались у Бердянську, сильно обгоріли внаслідок атаки ЗСУ ракетами ATACMS.

Майже одночасно з цим був атакований і аеродром під Луганськом.

24 березня Збройні сили України завдали удару по російських кораблях «Азов», «Ямал» та «Іван Хурс», а також по центру зв’язку Чорноморського флоту РФ в окупованому Криму. Опубліковані знімки підтверджують ураження наземного об’єкта. А ось із кораблями не все так просто.

У травні ЗСУ атакували Бельбек протягом двох ночей. Для ударів використовувалися ракети ATACAMS. Російські офіційні особи та пропагандисти традиційно заявили, що сили ППО успішно перехопили всі ракети. Однак супутникові знімки свідчать, що чотири російські винищувачі таки були знищені.

27 травня 2024 року в мережі з’явилися супутникові фото російської радіолокаційної станції «Воронєж М». Вони належать американській компанії Planet Labs, а оприлюднив їх проєкт Радіо Свобода «Схеми». На фото видно чорні сліди на землі, які є свідченням вибуху та пожежі.

У вересні 2024 року нова російська балістична ракета «Сармат» вибухнула під час випробувань, знищивши стартовий комплекс. Про це свідчать супутникові знімки, зроблені компаніями Planet і Maxar.
Зима 2024–2025 років також показала, що Україна продовжує чинити шалений опір агресору. Боротьба триває!