У зразках місячного грунту знайдено сліди земного метеорита

Новини астрономії, астрофізики та космології

У журналі Earth and Planetary Science Letters опубліковано статтю міжнародного колективу вчених, присвячену результатам аналізу зразків місячного ґрунту, доставлених експедицією Apollo 14. На думку дослідників, їм вдалося виявити частинки мінералів, які, мабуть, утворилися на Землі.

Зразок реголіту 14321. Джерело: NASA

Під час вивчення зразка реголіту №14321 вчені звернули увагу на фрагмент породи масою близько 2 г, що складається з кварцу, польового шпату та циркону. Ці мінерали поширені на Землі, але досить рідкісні на Місяці. Хімічний аналіз зразка показав, що він сформувався в окисленому середовищі за температур, характерних для нашої планети. Дослідники дійшли висновку, що мінерали кристалізувалися на Землі приблизно 4-4,1 млрд років тому на глибині близько 19 км. Надалі вони були вибиті під час удару великого астероїда, викинуті в міжпланетний простір і врешті-решт впали на поверхню природного супутника нашої планети. Оскільки в ті часи Місяць розташовувався до неї втричі ближче, такий переліт представляв помітно менше складностей, ніж зараз.

Після попадання на Місяць зразок земної породи неодноразово зазнавав впливу інших імпактних подій. Приблизно 3,9 млрд років тому він був частково розплавлений і похований під шаром уламків, після чого піднявся назад на місячну поверхню завдяки падінню ще одного небесного тіла. 26 млн років тому Місяць зіткнувся з невеликим астероїдом, який залишив на його поверхні 340-метровий кратер. Удар «витяг» із місячних надр фрагмент земної породи. У 1971 році його підібрали астронавти Apollo 14 і повернули на рідну планету.

Варто зазначити, що подібний «міжпланетний обмін» породами — не таке рідкісне явище. На цей час на Землі знайдено кілька десятків місячних та марсіанських метеоритів, походження яких було підтверджено завдяки радіоізотопному аналізу.

Також необхідно сказати, що вчені розглянули інші варіанти походження знайденого зразка. Теоретично міг сформуватися і на Місяці. Але, з урахуванням тиску кристалізації, для цього знадобилася б глибина 167 км. Вкрай малоймовірно, що надалі фрагмент міг якимось чином бути винесений з такої глибини на поверхню, не кажучи вже про його нехарактерний для Місяця хімічний склад. Тому дослідники вважають земну версію походження мінералу основною.

За матеріалами: http://spaceref.com