У зародках коричневих карликів знайшли дейтерований метан

Вчені знайшли у трьох молодих коричневих карликах дейтерований метан. Досі цю речовину за межами Сонячної системи знаходили тільки в одному зародку сонцеподібної зірки.

На коричневому карлику знайшли дейтерований метан
Коричневий карлик. Джерело: Wikipedia

Астрофізики знайшли рідкісну речовину

Коричневі карлики — це небесні тіла, що займають проміжне положення між зорями та планетами. Нещодавно астрофізики дослідили хімічний склад трьох із них і знайшли достатньо несподівану речовину — дейтерований метан. Раніше за межами Сонячної системи його знаходили тільки один раз. Про результати цих досліджень можна прочитати у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Усі три досліджені об’єкти насправді не є коричневими карликами у звичному сенсі. Це їхні зародки, у яких ще не встигли початися термоядерні реакції. Вони схожі на зародки зорь, але значно менші та холодніші. Метан у таких умовах побачити неможливо. Молекула цієї речовини, що складається з атому вуглецю та чотирьох атомів водню (хімічна формула CH₄), власного спектру випромінювання не дає.

А от якщо один з атомів водню замінюється дейтерієм (більш важким ізотопом цього елементу), то побачити його у спектрі вже можна. Саме це і сталося із усіма трьома зародками коричневих карликів. Однак це призвело до ще більшої кількості питань. Річ у тім, що дейтерований метан (СН₃D) може утворитися тільки за відносно високих температур у 20-30 градусів за Кельвіном (240-250° нижче нуля за Цельсієм). Але там, де цю речовину знайшли температура навряд чи вища за 10 кельвінів.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Про що свідчить дейтерований метан

Загадку про те, звідки взявся дейтрований метан, легко розгадати, якщо припустити, що надра протокарликів вже розігріті до температури, при якій він може утворитися. А значить, коричневі карлики на початку свого існування розігріваються значно сильніше, ніж вважалося досі. Також учені вважають, що його наявність свідчить про присутність на цих об’єктах і звичайного CH₄.

Цікавою цю новину робить те, що досі дейтерований метан спостерігали у зародках тільки однієї сонцеподібної зорі. А тут його знайшли віддразу у трьох коричневих карликах. Існування цих об’єктів уперше було підтверджено лише кілька десятиліть тому. Їхня еволюція ще погано досліджена. Цілком можливо, що ця органічна речовина має у ній значно більше значення, ніж у звичайних зірказ.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів