У віддаленому скупченні знайшли мілісекундний пульсар

Гігантський китайський радіотелескоп FAST допоміг знайти у скупченні Мессьє 53 новий мілісекундний пульсар. Він являє собою систему з нейтронної зорі та білого карлика, який обертається навколо неї за 2,43 доби.

Мілісекундний пульсар
Мілісекундний пульсар. Джерело: NASA

Кулясте скупчення Мессьє 53

Вчені, які працюють із радіотелескопом FAST, що має діаметр антени 500 м і розташований у Китаї, нещодавно здійснили відкриття. Вони знайшли новий мілісекундний пульсар у кулястому скупченні Мессьє 53. Виявлення було зроблене за допомогою центрального променя 19-променевого L-діапазону.

Кулясті скупчення — це дуже тісні асоціації, які складаються з десятків тисяч переважно не дуже молодих зір. Концентрація світил у них є найбільшою у Всесвіті. Конкретно Мессьє 53 розташоване від нас на відстані 58 350 світлових років і на сьогодні є найвіддаленішим із тих, у яких виявлені пульсари.

Вік скупчення складає 12,67 млрд років, а маса у 826 тис. разів більша за сонячну. Це справді дуже старий зоряний кластер, металічність якого, тобто вміст елементів, важчих за гелій, є найнижчою у Чумацькому Шляху.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Саме в таких місцях вчені й розраховують знайти мілісекундні пульсари. Ці намагнічені нейтронні зорі мають період менш ніж 30 мс. Китайські вчені досліджують Мессьє 53 з 2019 року, але відтоді знайшли всередині нього тільки 4 подібні об’єкти.

Новий мілісекундний пульсар

Тепер вчені відкрили мілісекундний пульсар, який отримав позначення PSR J1312+1810E. Він має період 3,97 мс та являє собою подвійну систему, у якій головним компонентом є дуже стара нейтронна зоря. Її вік становить 13 млрд років, а напруженість магнітного поля — 140 млн гаусів.

Навколо неї з періодом у 2,43 доби обертається білий карлик, маса якого складає 18 відсотків сонячної. Колись саме акреція речовини, що перетікала з нього, закрутила нейтронну зорю, що і перетворило її на мілісекундний пульсар.

Крім того, вчені дослідили три інші пульсари у скупченні Мессьє 53, які були відкриті раніше. Один із них є ізольованим, а два інших входять до складу подвійних систем. Загалом вони дуже подібні до нейтронних зір, знайдених в інших куточках Чумацького Шляху.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів