Телескоп ALMA: у віддаленій галактиці серед пилу народжуються нові світила

Галактика SPT 0538-50 належить до так званих пилових галактик із зореутворенням. Нещодавно вчені використали масив антен ALMA для того, аби як слід роздивитися, що ж там відбувається.

Телескоп ALMA
Телескоп ALMA. Джерело: www.almaobservatory.org

Спостереження пилових зоретворних галактик

За допомогою Атакамської великої міліметрової/субміліметрової решітки (ALMA) астрономи спостерігали пилову зоретворну галактику, відому як SPT 0538-50. Результати спостережної кампанії, представлені 4 грудня на сервері препринтів arXiv, дають більше інформації про структуру цієї галактики.

Так звані пилові галактики із зореутворенням (ПГЗ) — це сильно затемнені галактики, які переживають період інтенсивного зореутворення, причому швидкість зореутворення може сягати навіть 1000 мас Сонця на рік. Однак, хоча відомо багато ПЗГ, їхня ядерна структура, яка може бути важливою для кращого розуміння еволюції цих галактик, все ще не повністю вивчена.

Структура ядра галактики SPT 0538-50

SPT 0538-50 — це ПГЗ із червоним зміщенням 2,78, з інфрачервоною світністю 3,4 трлн світностей Сонця. Галактика має зоряну масу близько 33 млрд сонячних і швидкість зореутворення на рівні 760 мас Сонця на рік.

Нещодавно група астрономів на чолі з Ганною Стейсі з Європейської південної обсерваторії (ESO) провела довготривалі спостереження континууму SPT 0538-50 за допомогою ALMA з метою розкриття її ядерної структури.

Спостереження ALMA показали, що центральна область SPT 0538-50 має морфологію подвійного спірального рукава і потенційну ядерну перетинку. Дослідники припускають, що ядерна перетинка може сприяти притоку газу, який живить ядерний спалах і надмасивну чорну діру галактики. Вони додали, що ці знахідки свідчать про те, що SPT 0538-50 може бути динамічно холодною, як і локальні ядерні диски.

Дослідження показало, що SPT 0538-50 має ефективний радіус приблизно 1950 світлових років, індекс Серсіка 1,2 і позиційний кут 4,0. Ці параметри узгоджуються з компактним диском, порівнянним з іншими відомими ПГЗ.

Висока щільність зореутворення

На основі зібраних даних астрономи отримали екстремальну щільність швидкості зореутворення для центральної області SPT 0538-50, яка склала близько 2000 сонячних мас/рік/кілопарсек2. Таким чином, це супер-Еддінгтонова швидкість у порівнянні з межею Еддінгтона для близьких надсвітлих інфрачервоних галактик.

Автори статті зазначили, що для пояснення такої високої щільності швидкості зореутворення в центральній області досліджуваної галактики необхідна висока густина газу. Вони додали, що для того, щоб нагромадити високу щільність газу в межах кількох сотень світлових років від центру SPT 0538-50, потрібен додатковий вплив секулярних динамічних процесів.

«Ці особливості можуть вказувати на те, що секулярні динамічні процеси відіграють певну роль у накопиченні високої концентрації холодного газу, який сприяє швидкому утворенню компактного зоряного сфероїда й акреції чорної діри», — підсумували вчені.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn