У США знайшли наскельний календар

Вчені, які досліджували рештки поселень предків народу пуебло на заході США, знайшли невідомі досі наскельні малюнки. Вони вважають, що стародавні мешканці цих місць використовували їх як календар, а отже, непогано зналися на астрономії.

Наскельний календар пуебло
Наскельний календар пуебло. Джерело: www.space.com

Народ Пуебло

Група археологів з США та Польщі нещодавно опублікували свої дослідження стародавніх поселень на заході США. Вони зробили відкриття, яке свідчить про те, що місцеві жителі ще в 13 столітті мали власний календар, а отже, непогано розбиралися в астрономії.

Вчені досліджували стародавнє поселення Castle Rock Pueblo, яке розташоване на плато Меса-Верде на кордоні американських штатів Колорадо та Юта. Воно належить корінному народу пуебло, точніше, його предкам, які мешкали тут між 1250 та 1274 роками.

Науковці давно знають, що це були достатньо розвинені люди, що займалися сільським господарством, створювали майстерно оздоблену кераміку та багатоповерхові житлові будинки. Але про те, наскільки вони були знайомі із зоряним небом, досі можна було тільки здогадуватися.

Календар на скелі

Створення календаря, який можна використовувати роками без коригування — це чисто астрономічна задача. Тільки регулярні спостереження за тим, коли та в якій точці сходять та заходять сонце та зорі, дозволяє точно визначити, скільки діб триває рік.

І предки сучасних пуебло змогли впоратися з цією задачею. Причому вчені дізналися про це, можна сказати, випадково. Ці люди були майстрами кам’яного будівництва на підвищеній місцевості. Науковці вважали, що знають усі наявні пам’ятки, проте місцеві літні мешканці підказали — можна знайти щось дивовижне, якщо піднятися вище.

Прямо на скелі археологи знайшли вирізаний неймовірний візерунок. Петрогліфи містять спіралі шириною у метр, які тягнуться на чотири кілометри. Вчені переконані, що предки пуебло використовували їх саме як календар, адже на них добре видно усі «особливі» дні року включно з літніми та зимовими сонцестояннями.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine