У протопланетному диску знайшли органічні молекули

Дослідники знайшли у протопланетному диску циклічний вуглеводень бензол, а також низку більш простих молекул. У цьому їм допоміг прилад MIRI, встановлений на борту космічної обсерваторії James Webb.

Протопланетний диск
Протопланетний диск. Джерело: www.eso.org

Органічні молекули у протопланетному диску

Група вчених із Нідерландської дослідницької школи астрономії та низки наукових установ з інших країн змогли знайти органічні речовини у протопланетному диску, який оточує молоду зорю J160532. Вона розташована на відстані приблизно 500 світлових років від нас у напрямку сузір’я Скорпіона. Маса цього світила складає приблизно десяту частину маси Сонця. У газово-пиловому диску навколо неї вже почався процес утворення великих тіл, але планети все ще не сформувалися.

Раніше астрономи не могли досліджувати хімічний склад настільки гарячих протопланетних хмар, але тепер у них є прилад середнього діапазону інфрачервоних хвиль MIRI. Він дозволяє робити спектроскопічні дослідження навіть у таких складних умовах.

«Це саме той вид наукових досліджень, для якого був розроблений спектрометр MIRI. Спектри містять велику кількість даних, які говорять нам дещо про хімічний і фізичний склад протопланетних дисків», — каже Евіна ван Дісхук із Лейденського університету, яка брала участь у розробці телескопа James Webb та інструменту MIRI від самого початку.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Бензол та інші сполуки

Головною сполукою, яку знайшли у протопланетному диску J160532, є бензол. Його хімічна формула — C₆H₆. Крім того, там присутні кілька простіших органічних молекул, головним чином ацетилен (С₂Н₂) та діацетилен (C₄H₂). При цьому в диску надзвичайно мало води та вуглекислого газу. Зазвичай цих кисневмісних сполук багато у протопланетних дисках, але не цього разу.

Дослідники підозрюють, що бензол і діацетилен вивільняються в диску після руйнування багатих на вуглець пилових зерен активною молодою зорею. Ті з них, що залишаються, складаються з силікатів з відносно невеликим вмістом вуглецю. Пізніше низьковуглецеві зерна злипаються у більші шматки. Зрештою вони стають кам’янистими планетами — такими, як Земля. Цей сценарій може пояснити, чому наша домівка така бідна на вуглець.

Усе це є лише початком робіт зі спектроскопічного дослідження протопланетних дисків. Ще 20 із них планують вивчити протягом поточного року, а 30 чекають своєї черги. При цьому вчені вважають, що вони зможуть знайти у них й інші органічні молекули.

Сам огляд дозволить вивчити протопланетні диски, що утворюються навколо дуже різних зір — від найменших до тих, які переважають Сонце за розміром у 2–3 рази. Вчені хочуть зрозуміти, наскільки вони відрізняються та як ці відмінності впливають на утворення планет.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів