Науковці, що працюють із Великим субміліметровим масивом антен Атаками, знайшли у протопланетному диску навколо зорі HD 100453 метанол. Цей спирт є важливим елементом біологічних процесів і свідчить про можливе існування складніших молекул.

Метанол біля іншої зорі
Метанол — це той самий спирт, який дуже схожий на звичайний, але при споживанні у вигляді горілки може призвести до швидкої смерті. Проте він бере участь у багатьох біохімічних реакціях. Тому його знаходження у протопланетному диску навколо відносно молодого світила може свідчити про те, що там вже могла розпочатися біологічна еволюція.
Йдеться про зорю HD 100453, що розташована на відстані 330 св. років від нас. Вона у 1,6 раза масивніша за Сонце. Її акреційний диск не тільки значно ширший, ніж в інших світил, що спостерігалися досі, а й відчутно гарячіший. Через це метанол, який зазвичай вморожений у кригу, перейшов у газоподібний стан, в якому і був зафіксований.

Загалом же саме температура диска дозволила на повну потужність використати спектрограф, що працює на хвилях, значно довших за звичайне чи інфрачервоне світло. Мова про прилад, що є частиною Великого субміліметрового масиву антен Атаками.
Особливості відкриття
Насправді метанол у протопланетних дисках інших зір уже знаходили. Однак у випадку з HD 100453 вчені знайшли молекули, що містять рідкісні ізотопи атомів. Цей факт свідчить, що і звичайного метанолу там має бути дуже багато.
Сигнал сильно збільшувався у напрямку краю диска, що говорить про те, що більшість цієї речовини сконцентрована саме на краю диска десь на відстані понад 2 млрд км від зорі, що приблизно у 16 разів перевищує відстань від Землі.
Найцікавіше у відкритті такої кількості метанолу є те, що вона може бути свідченням наявності складніших молекул. А це могло б підтвердити припущення, що колись і на Землю перші частинки життя могли б занести комети.
За матеріалами phys.org