У 30 разів більша за Сонце: гігантська зоря кинула виклик уявленням астрономів

Астрономи виявили нову зорю, яка в 30 разів більша за Сонце. Вона має неймовірно високу концентрацію елемента літію, що може змусити переглянути наявні теорії зоряної еволюції.

Червоний гігант в уявленні художника. Джерело: ESO / L. Calçada

Щойно відкрита зоря отримала позначення J0524-0336. Вона розташована на відстані 30 тис. світлових років від Землі. Колись ця зоря нагадувала Сонце. Але відтоді вона спалила всі запаси водню і почала розширюватися, перетворюючись на червоного гіганта. Зараз її радіус перевищує сонячний в 39 ± 15 разів.

На сьогодні астрономам відомо багато червоних гігантів. Але J0524-0336 привернула їхню увагу своїм аномальним хімічним складом. Річ у тім, що вона містить у 100 тис. разів більше літію, ніж Сонце або інші зорі аналогічного віку. При цьому J0524-0336 бідна на інші важкі елементи.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Надлишок літію в J0524-0336 кидає виклик відомим моделям зоряної еволюції. Світила створюють важчі елементи за допомогою ядерного синтезу. Оскільки літій — легкий елемент, згідно з наявними моделями, він повинен губитися під час цього процесу на користь важчих елементів, таких як вуглець і кисень.

У астрономів є кілька потенційних гіпотез, що пояснюють, чому J0524-0336 така незвичайна. Одна з них полягає в тому, що зоря може перебувати на стадії еволюції, яку ніколи раніше не спостерігали. За іншою версією, у процесі розширення червоний гігант міг поглинути планету або навіть зорю-компаньйона. Якщо це тіло було багате на літій, то могло «наситити» J0524-0336. І якщо таке поглинання відбулося відносно недавно, то J0524-0336 ще не встигла перетворити літій на важчі елементи. Також можливо, що в хід могли піти обидва сценарії.

Астрономи мають намір продовжити вивчення J0524-0336, щоб побачити, чи змінюється її склад і як. Якщо їм вдасться виявити скупчення пилу в навколозоряному диску або кільце уламків, це буде явно вказувати на подію, пов’язану з поглинанням компаньйона. Якщо ж такого диска виявити не вдасться, то можна буде зробити висновок, що збагачення літієм відбувається за рахунок якогось внутрішнього процесу.

Ви також можете почитати нашу статтю про походження літію у Всесвіті й про те, де він використовується на Землі.

За матеріалами Space.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів