TGO встановив нові обмеження на вміст метану в марсіанській атмосфері

Апарат TGO встановив нові граничні межі вмісту чотирьох так званих газів-біомаркерів у марсіанській атмосфері. Йдеться про метан, етан, етилен і фосфін. Ці речовини вважаються непрямими ознаками, що вказують на можливу присутність життя.

         

Історія пошуків метану на Марсі. Джерело: ESA

Дослідники найбільше цікавляться метаном. Річ у тім, що попередні місії (Mars Express і Curiosity) отримували суперечливі дані про його концентрацію в марсіанській атмосфері. Виміряні ними значення варіювалися в діапазоні від 0,2 до 30 мільярдних часток одиниці об’єму (ppbv), тобто до 30 молекул метану на мільярд (для порівняння: концентрація метану в земній атмосфері становить 2000 ppbv).

Однак уже перші виміри TGO не виявили метану та встановили граничну межу концентрації цього газу в 0,05 ppbv. Тепер же вчені опублікували результати нового, детальнішого дослідження, що базується на аналізі даних, зібраних за майже три роки роботи місії. Вони дійшли висновку, що метану в марсіанській атмосфері навіть менше, ніж вважалося раніше. Швидше за все, граничний показник його концентрації становить менш ніж 0,05 ppbv. При цьому апарат провів окремі спостереження району місця посадки марсохода Curiosity в кратері Гейл, та пошуки газу так і не увінчалися успіхом. TGO також шукав локальні метанові шлейфи у понад 2000 точках Червоної планети, але теж нічого не виявив.

Граничні концентрації газів-біомаркерів в атмосфері Марсу за результатами вимірювань апарата TGO. Джерело: ESA

Варто зазначити, що Curiosity вивчає склад атмосфери біля поверхні Марсу, а TGO проводить вимірювання, починаючи з висоти на кілька кілометрів вище. Тому різницю між їхніми результатами можна пояснити тим, що метан потрапляє в нижні атмосферні шари в безпосередній близькості від марсохода під час невеликих локальних викидів.

Щодо інших біомаркерів, то TGO також не зміг виявити їхніх слідів. На основі зроблених апаратом вимірювань планетологи встановили граничну межу концентрації етану в 0,1 ppbv, етилену в 0,7 ppbv і фосфіну в 0,1-0,6 ppbv.