TGO сфотографував сліди марсіанських пилових вихорів

Представлене зображення було зроблене 1 лютого 2021 року зондом TGO. На ньому можна побачити ділянку в південній півкулі Марса, розташовану неподалік 139-кілометрового кратера Гук. Фото земного посланця демонструє воістину незвичайний краєвид, аналогів якому не знайти на нашій планеті.

Ділянка марсіанської поверхні, покрита слідами від пилових вихорів. Джерело: ESA/Roscosmos/CaSSIS

Планетологи називають такі зламані ділянки зонами хаотичного рельєфу. Вони є територією, покритою безладними скупченнями каменів різних розмірів, насипами, уступами, хребтами та пагорбами з плоскими вершинами. Загалом на Марсі знайдено майже 30 великих областей з подібним типом рельєфу.

Але найдивовижнішою частиною знімка TGO є мережа візерунків, які були залишені пиловими вихорами. Вони утворюються через сильний перепад температур. Вдень поверхня планети може нагрітися до плюсової позначки, тоді як атмосфера залишається такою ж холодною. Це призводить до формування спіралеподібних висхідних потоків, що підхоплюють частинки піску і дрібного пилу та розносять їх на велику відстань. Такі вихори бувають і на Землі, але на Червоній планеті вони в десятки разів вищі та ширші. Найчастіше їх можна побачити влітку, коли на Марсі виникають найсильніші вітри.

Вивчивши знімок TGO, вчені визначили, що більшість слідів орієнтовані з півночі на південь. Це свідчить, що у цій області Марса переважають північні вітри. Варто зазначити, що зображення було отримане шляхом об’єднання даних з трьох різних фільтрів, здатних вести знімання в інфрачервоному діапазоні. Отже, його кольори не відповідають тому, щоб побачив людське око. Проте цей метод дозволяє збільшити контрастність знімка, що дає можливість оцінити мінеральний склад поверхні.

Вихор, аналогічний тим, що залишили свої сліди на представленому фото TGO, міг би врятувати апарат Insight, здувши товстий шар пилу, що накопичився на його сонячних батареях. На жаль, земному посланцю поки що не щастить, і смерчі оминають його. Через це, за оцінками інженерів із NASA, вже до кінця поточного року Insight доведеться завершити свою роботу.

Також ви можете почитати про те, як TGO знайшов величезний льодовик на Марсі.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли