TESS побачив руйнування зорі чорною дірою

29 січня 2019 року мережа автоматизованих телескопів ASAS-SN зареєструвала викид енергії з галактики 2MASX J07001137-6602251, розташованої на відстані 375 млн світлових років від Чумацького Шляху. Подія отримала позначення ASASSN-19bt. Під час аналізу даних астрономи дійшли висновку, що спалах був спричинений приливним руйнуванням зорі, «винуватицею» якого стала розташована в центрі галактики чорна діра з масою близько 6 млн сонячних.

Чорна діра в уявленні художника. Джерело: NAO

Приливне руйнування відбувається, коли зоря підбирається занадто близько до надмасивної чорної діри. Гравітація останньої в буквальному сенсі розриває світило. Частина зоряної речовини викидається в навколишній простір, а частина формує акреційний диск навколо чорної діри. Матерія в диску стрімко розігрівається, що супроводжується викидом енергії, а потім швидко поглинається чорною дірою.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

Особливість події ASASSN-19bt полягала в тому, що вона сталася в тому секторі неба, на який на той момент був спрямований космічний телескоп TESS. Тож у розпорядженні астрономів опинилися дані, зібрані за кілька днів до спалаху. Вивчивши їх, учені з’ясували, що зростання світності галактики почалося ще 21 січня.

Також дослідники проаналізували результати спостережень спалаху в ультрафіолетовому діапазоні, виконані супутником Swift. Виявилося, що всього за кілька днів після поглинання зорі чорною дірою температура акреційного диска знизилася з 40 тис. до 20 тис. градусів за Цельсієм. До цього астрономи ніколи не спостерігали такого швидкого охолодження речовини під час приливного руйнування. Варто також зазначити, що подібні події відбуваються досить рідко. За оцінками астрономів, у галактиках, які можна порівняти за розміром із Чумацьким Шляхом, чорна діра поглинає зореподібний об’єкт у середньому раз на 10 -100 тис. років.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів