Телескопи ESO сфотографували один з найяскравіших об’єктів підвенного неба

Цей детальний портрет радіогалактики Центавр А (NGC 5128) отримано телескопами Європейської Південної обсерваторії (ESO). Галактика розташована на відстані 11 млн світлових років від Чумацького Шляху. Відкрив її в 1826 шотландський астроном Джеймс Данлоп (James Dunlop).

Галактика Центавр А очима установки SPECULOOS. Джерело: ESO/SPECULOOS Team/E. Jehin

NGC 5128 класифікується як лінзоподібна галактика з полярним кільцем. Такі об’єкти мають зовнішню кільцеподібну структуру з газу та зірок, що обертаються над їх полюсами. Астрономи вважають, що така незвичайна форма цієї галактики пояснюється наслідками зіткнення. У далекому минулому гігантська еліптична зоряна система зіткнулася з відносно маленькою спіральною галактикою, що призвело до народження нового масивного об’єкта.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 (179) 2020

До товару

Галактика характеризується тим, що вражає різноманітністю зірок. На знімках ESO ліворуч унизу видно червоні області зіркоутворення, а справа вгорі – скупчення молодих блакитних світил. Також добре проглядаються пилові хмари.

Центавр А є одним із найяскравіших об’єктів південного нічного неба. Вона має дуже активне ядро. Вважається, що в центрі галактики розташована надмасивна чорна діра, маса якої приблизно в 100 млн разів перевищує сонячну. Акреція речовини на чорну дірку призводить до інтенсивного радіовипромінювання. Якби ми могли бачити в радіодіапазоні, то помітили б два гігантські «хвости» (джети), що розходяться з галактичного центру в протилежні сторони.

Зображення NGC 5128 було отримано за допомогою нової установки SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOlStars), що включає чотири метрові телескопи та призначеної для пошуків екзопланет поблизу холодних червоних зірок. Її також можна використовувати для спостереження за іншими об’єктами.

За матеріалами: https://www.eso.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів