Завдяки революційній технології, сонячна корона — розпечена, таємнича зовнішня оболонка нашого Сонця — відкрила свої найпотаємніші секрети. Науковці вперше отримали надзвичайно чіткі зображення цієї області, яка зазвичай прихована сліпучим світлом зорі й видима лише під час повних затемнень.

Дослідники з Національної сонячної обсерваторії (NSO) та Технологічного інституту Нью-Джерсі (NJIT) представили унікальну адаптивну оптичну систему під назвою Cona. Встановлена на 1,6-метровому сонячному телескопі Goode Solar Telescope (GST), вона миттєво компенсує спотворення, які вносить земна атмосфера. Дзеркало системи налаштовується 2200 разів на секунду, нейтралізуючи атмосферне «тремтіння» та вібрації самого телескопа. Це дозволило отримати знімки корони з неймовірною деталізацією.
«Ми збільшили роздільну здатність у 10 разів. Це відкриває нові горизонти для дослідження Сонця», — заявив Дірк Шмідт, керівник групи адаптивної оптики NSO та головний автор дослідження, опублікованого в Nature Astronomy.

До цього спостереження слабкої корони через атмосферні спотворення були надзвичайно складними. Деталі розмивалися до масштабу близько 1000 км — обмеження, що існувало понад 80 років. Тепер завдяки Cona вчені можуть розрізняти об’єкти розміром всього 63 км — це теоретична межа можливостей телескопа GST. Нові зображення та відео вражають своєю деталізацією, на яких помітно окремі протуберанці, спікули та корональний дощ.
Цей прорив надзвичайно важливий для розгадки головних таємниць Сонця, зокрема, чому корона розжарена до мільйонів градусів, набагато гарячіша за видиму поверхню зорі (фотосферу), яка розігріта «лише» до 5500°C. Детальний аналіз дрібних структур у короні, таких як спікули та корональний дощ, може дати ключ до розуміння механізмів нагріву та енергетичних потоків.
Наступний крок команди — впровадження подібної технології на могутнішому 4-метровому сонячному телескопі DKIST (Daniel K. Inouye Solar Telescope) на Гаваях. Це потенційно дозволить розгледіти ще дрібніші деталі в атмосфері нашої зорі, наближаючи до повного розуміння її динамічної природи.
Раніше ми повідомляли про те, як астрономи отримали неймовірні світлини сонячних плям від найбільшого сонячного телескопа.
За матеріалами universetoday.com