Світ-немовля: астрономи виявили одну з наймолодших екзопланет

Астрономи повідомили про відкриття раніше невідомої екзопланети, яка отримала позначення IRAS 04125+2902 b. Знахідка цікава тим, що це наймолодший світ, знайдений за допомогою транзитного методу.

Наймолодша екзопланета

IRAS 04125+2902 b обертається навколо протозорі, розташованої в молекулярній хмарі Тельця. Це регіон активного зореутворення за 430 світлових років від Землі, що є домівкою для сотень новонароджених світил.

Новонароджена екзопланета IRAS 04125+2902 b в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt, K. Miller (Caltech/IPAC)

Близькість хмари Тельця робить її вельми привабливою ціллю для астрономів. Однак у той час, як багато вони можуть дізнатися про формування зір, з екзопланетами, що формуються в їхніх околицях, ситуація інша. Річ у тім, що протозорі зазвичай оточені хмарами уламків. Вони не дозволяють астрономам використовувати транзитний метод для виявлення світів на їхніх околицях.

Але у випадку IRAS 04125+2902 b астрономам пощастило. З якоїсь причини диск, що оточує протозорю, деформувався, давши можливість космічному телескопу TESS виявити транзити екзопланети. Її період обертання становить 8,83 дня, а її діаметр приблизно такий самий, як у Юпітера. За оцінками астрономів, вік цього світу становить лише 3 млн років. До цього дослідникам ще не вдавалося знаходити за допомогою транзитного методу екзопланети молодше 10 млн років.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Подальші вимірювання радіальної швидкості показали, що маса екзопланети становить не більше третини маси Юпітера. Це означає, що у неї порівняно низька щільність і, ймовірно, роздута атмосфера. Тож цей світ, найімовірніше, не газовий гігант на кшталт Юпітера. Замість цього він цілком може бути планетою, чия атмосфера поступово стискається. Коли вона остаточно заспокоїться, то може стати газоподібним мінінептуном або навіть кам’янистою суперземлею. Це два найпоширеніші типи планет у Чумацькому Шляху — попри те, що жоден із них не зустрічається в нашій Сонячній системі.

Загадка викривленого диска

Що стосується причин викривлення навколозоряного диска, то поки що це залишаються загадкою для астрономів. Вони можуть бути пов’язані з міграцією самої екзопланети, яка наближається до зорі. Подібне можливе в разі наявності іншого масивного об’єкта в цій системі — але астрономи поки що не знайшли його слідів.

IRAS 04125+2902 (яскрава зоря в центрі) та її зоря-компаньйон (жовта зоря нижче). Джерело: Pan-STARRS & Meli_thev

Щоправда, у протозорі є далекий зоряний компаньйон, який також може бути винуватцем викривлення зовнішнього диска. Однак кут нахилу його орбіти збігається з кутом нахилу орбіти екзопланети та її батьківської зорі. Зорі та планети прагнуть пройти гравітаційний шлях найменшого опору, тому таке розташування, навпаки, повинно підштовхувати диск до тіснішого вирівнювання з іншою частиною системи, а не до такого радикального відхилення.

За іншою версією, на диск могло вплинути оточення. Молекулярна хмара Тельця є досить «жвавим» місцем. Комп’ютерне моделювання показало, що причиною деформації диска можуть бути дощі з матеріалу, що падає, з навколишньої зореутворювальної області. Однак ні моделювання, ні спостереження поки не дали відповіді на питання про те, наскільки часто в таких регіонах зустрічаються деформовані диски.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів