Супутникові дані: як війна вплинула на ліси в Україні

Супутники дозволили вченим оцінити, як війна з росією, яка триває з 2014 року, вплинула на ліси в Україні. Встановлено, що на територіях Смарагдової мережі, які контролюються державою-агресоркою, природне середовище активно руйнується.

Ліси смарагдової мережі
Ліси Смарагдової мережі. Джерело: rudana.com.ua

Смарагдова мережа

Протистояння України російському вторгненню триває з 2014 року. Тоді країна-агресорка окупувала частини Донецької та Луганської областей. Нещодавно група українських та американських науковців змогла оцінити вплив цих подій на об’єкти Смарагдової мережі за допомогою супутникових даних. Вони опублікували дослідження про це у журналі Communications Earth & Environment.

Смарагдова мережа є загальноєвропейською системою природоохоронних територій, створеною відповідно до Бернської конвенції 1979 року. Основною її метою є зупинка винищення лісів і відновлення їхніх площ у Старому світі.

Україна приєдналася до Бернської конвенції 1996 року, а 2000-го був створений український компонент Смарагдової мережі, зокрема й у Донецькій та Луганській областях. До цього моменту рештки лісів на цих територіях безжально вирубували. Нове дослідження дозволило встановити, як ситуація змінювалася після цього.

Изумрудная сеть в Донецкой и Луганской областях
Смарагдова мережа у Донецькій і Луганській областях. Джерело: DOI: 10.1038/s43247-023-01099-4

Росія знищує українські ліси

Нове дослідження стало можливим завдяки супутникам Landsat та Copernicus Sentinel 1 і 2. Вони дозволили оцінити зміни лісового покриву, які відбулися у Луганській та Донецькій областях у 2014–2020 роках. Дослідники порівняли їх із даними за 2000–2013 роки.

Виявилося, що поки Смарагдова мережа цих областей функціонувала в українському правовому полі, то і в тій частині областей, що потім потрапила під російську окупацію, і в тій, над якою Україна зберегла контроль, відбувалося відновлення лісів. Їхня площа на цих територіях збільшилася на 10 та 8 відсотків відповідно.

З приходом же «визволителів» все змінилося. У тій частині областей, яка так і лишилася українською, площа лісів збільшилася на 9 відсотків. На окупованій же території вона зменшилася на 25 відсотків. Це красномовно свідчить про те, наскільки краще почувається природа в українських реаліях, ніж в російських.

Дослідження було організоване у межах проєкту SWIFTT, який має на меті надати дослідникам лісів доступні, прості та ефективні інструменти дистанційного зондування на основі супутникових зображень Copernicus і потужних моделей машинного навчання. Вони дозволяють ефективно картографувати різноманітні загрози для них, такі, як враження комахами, вітром, росіянами та пожежами.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine